Očkování dětí


Kategorie: Očkování dětí Aktuality 
04.červen 2020

Meningokoková infekce může postihnout kohokoliv - od kojenců, po dospělé. Výskyt onemocnění v ČR každý rok stoupá. Přenáší se kapénkovou infekcí a napadá ochranné obaly mozku a míchy - meningy. Choroba je nepředvídatelná, postupuje velmi rychle a často vede až k úmrtí. Nejúčinnější ochranou proti nákaze je očkování. Velkou část nakažených bakterií meningokoka tvoří mladí lidé ve věku od 15 do 25 let. Meningokok může poznamenat jejich celý další život a v řadě případů ho i ukončit.


Kategorie: Aktuality Očkování dětí 
05.duben 2020

Odborná společnost praktických dětských lékařů (OSPDL) v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP apeluje na rodiče, aby neodkládali očkování dětí ani v období současné pandemie způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Odklad by mohl způsobit nárůst očkováním preventabilních infekcí, a ohrozit tak zdraví dětí.


Kategorie: Aktuality Očkování dětí 
12.listopad 2019

Opakované zvracení, průjem, horečka – typické příznaky rotavirové infekce, kvůli které přibližně jedno z deseti dětí končí v nemocnici – nejčastěji v kojeneckém, batolecím a předškolním věku. Virová infekce je umí i v řádu hodin připravit o tekutiny a natolik oslabit, že je nutné podávat infuze, aby tělo získalo sílu s infekcí bojovat.


Kategorie: Aktuality Očkování dětí 
02.září 2019

Kdyby v roce 1998 nevyšla zmanipulovaná studie spojující MMR očkování (očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) s autismem, dr. Maurice Hilleman by patrně obdržel Nobelovu cenu. Místo ní však dostával nenávistné dopisy. Zemřel v roce 2005, tedy 5 let předtím, než byla zmiňovaná studie prohlášena za zmanipulovanou a její autor zbaven práva na výkon lékařské praxe…

 


Kategorie: Aktuality Očkování dětí Očkování 
05.červen 2019

Příspěvek 500 korun mohou od 3. 6. 2019 využívat klienti VZP, kteří se nechají očkovat proti spalničkám. Standardně totiž pojišťovny mohou vakcínu proti této nemoci hradit jen dětem v rámci povinného očkování dle očkovacího kalendáře. Ne všechny však očkování skutečně absolvují a navíc protilátky získané díky vakcíně mohou po delší době vymizet. I proto letos jen za první čtyři měsíce lékaři registrují už 467 nakažených, což je oproti předchozím rokům obrovský nárůst.


Kategorie: Aktuality Očkování dětí 
02.prosinec 2016

Výsledky výzkumu veřejného mínění farmaceutické společnosti GSK, který pro ni realizovala agentura STEM/MARK na 3 324 respondentech v červenci 2016 uvedly, že 91 % Čechů je pro zachování stávajícího schématu povinného očkování, nejvíce Čechů, 88 %, důvěřuje v souvislosti s očkováním svému praktickému lékaři a pouze 1 člověk ze 100 ví, proti kterým devíti nemocem se v ČR povinně očkuje.


Kategorie: Očkování Očkování dětí Aktuality 
13.září 2016

Existuje mnoho mýtů a polopravd o očkování, které kolují veřejností. Polopravdy týkající se očkování se točí především kolem vedlejších účinků vakcinace, účinnosti očkování a přenosu nemocí v kolektivu, kde se pohybují očkovaní i neočkovaní jedinci. Dále někteří lidé zpochybňují kvalitu testování vakcín nebo krátkou dobu jejich zkoumání. Šíření nepravdivých tvrzení o vakcinaci je doprovodným projevem přetrvávajícího zájmu veřejnosti o toto téma v návaznosti na ojedinělé případy závažnějších nežádoucích účinků vakcín. Ty jsou právě díky úspěchům očkování při potlačení nemocí v populaci více viditelné. 


Kategorie: Aktuality Očkování dětí Dotazy na VZP 
22.duben 2015

Kamarádce pro její dceru lékař doporučil rozložení očkování a jinou, prý šetrnější očkovací látku, než je běžná hexavakcína. Neplatila za ni nic. Po mně by byl chtěl plnou cenu této očkovací látky. Je někde určeno, které vakcíny jsou hrazené pojišťovnou a které si pacient musí platit?

OdpovídáMgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 


Kategorie: Očkování dětí Aktuality 
29.listopad 2014
Doporučení odborníků, aby proti rakovině způsobené lidskými papilomaviry (tzv. HPV) byli kromě dívek běžně očkováni i chlapci, se letos rozhodla alespoň částečně vyslyšet Všeobecná zdravotní pojišťovna. Od podzimu zahájila mimořádný očkovací program, ve kterém chlapcům ve věku 11 až 13 let nabízí příspěvek 2 000 korun na vakcínu Silgard. Zájemci o tuto nabídku mají teď ovšem čas už jen poslední měsíc, aby se do programu zapojili – do konce roku si musí vyzvednout voucher a nechat si aplikovat první ze dvou dávek. Doposud tuto možnost využilo kolem 200 zájemců.

Kategorie: Očkování dětí Aktuality 
30.září 2014

O virech HPV se mluví zejména v souvislosti s rakovinou děložního hrdla. Většina evropských zemí, včetně České republiky, má proto program, ve kterém hradí dívkám očkování proti této nemoci. Stále více se však ukazuje, že HPV viry jsou nebezpečné i pro muže. Mohou u nich totiž vyvolávat např. rakovinu análního otvoru, genitální bradavice, nádory penisu, hlavy a krku. VZP se proto rozhodla, že chlapcům ve věku 11 až 13 let nabídne příspěvek 2 000 korun na vakcínu Silgard.