Terapie a prevence chřipky


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
11.duben 2021

Tým kynologů Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ), který jako jediný v České republice provádí studii detekce nemoci COVID-19 s použitím psů, se posunul do další fáze. Novou metodu testování koronaviru již zdokonalil natolik, aby splnil podmínky Ministerstva zdravotnictví České republiky a požádal o udělení výjimky pro tento způsob testování. V případě udělení povolení bude možné pomocí speciálně cvičených psů testovat například ve školách, zdravotních a pečovatelských zařízeních nebo zaměstnance ve firmách, prostě všude tam, kde je nutné se testovat. Testování je neinvazivní, pohodlné, levné a vysoce spolehlivé. Psi dokáží detekovat přítomnost viru u člověka s přesností 95 %


Kategorie: Terapie a prevence chřipky Aktuality 
01.duben 2021

Dnes 1. dubna 2021 je na internetovém portálu www.samotesty-covid.cz spuštěna aplikace všech zdravotních pojišťoven, kde bude možné podat žádost o příspěvek na nákup samoodběrových testů. Tuto aplikaci včetně internetového portálu vytvořily zdravotní pojišťovny v rekordním čase, za necelý měsíc. Nový internetový portál obsahuje informace o podpoře programu na provádění samoodběrových testů k indikaci onemocnění COVID-19 z prostředků fondů prevence jednotlivých zdravotních pojišťoven. K nalezení zde budou také odpovědi na základní dotazy a kontakty na jednotlivé zdravotní pojišťovny.


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
15.březen 2021

Koronavirus napadá horní cesty dýchací. Pokud imunitní systém včas nezasáhne, postupuje dál do plic, kde může vyvolat virový zánět. V takovém případě trvá léčba déle a pacienti mohou mít dýchací obtíže i po odeznění infekce. Také únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonost jsou nejčastější pozůstatky prodělané infekce covid-19.


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky Chřipka 
15.březen 2021

Cílem studie, která proběhla v odběrovém centru FN Motol ve dnech 17. - 25. února 2021 bylo stanovit citlivost antigenního testu v režimu, který je blízký scénáři preventivního testování. Účastnili se jí jen lidé bez příznaků, kterým byl odebrán stěr z nosohltanu, tzn. standardní nasofaryngeální výtěr pro PCR stanovení a současně výtěr z nosu pro antigenní testování (test firmy Abbott). Oba výsledky se pak porovnaly.


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
22.únor 2021

Pandemie způsobená virem COVID-19 zatím neustává a po roce je jasné, že bez vakcinace to nepůjde. Poslední výzkumy prokázaly, že i nespecifická imunita má určitou formu paměti, kterou dnes známe pod jménem „trained immunity.”  (Anglický výraz zatím nemá český ekvivalent.) Při ní imunitní buňky v reakci na první podnět procházejí sérií metabolických a epigenetických změn. Výsledkem je paměť vedoucí v případě setkání se sekundárním stimulem k zesílení imunitní reakce.


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
28.leden 2021

Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii nemocných – tzv. postcovidových. Jsou to lidé, kteří po prodělání nemoci stále bojují s jejími následky, jsou dušní, unavení, nemají čich a chuť, nemohou spát a stále je bolí hlava, nesoustředí se. Právě tito lidé, jimž zdravotní trápení s COVIDEM-19 neskončilo, se nově dostanou do péče plicních lékařů. Schválení vyhlášky, která novinku legislativně upravuje a spuštění speciálního registru, kam budou pneumologové péči o své pacienty zaznamenávat se očekává nejpozději v únoru 2021.


Kategorie: Terapie a prevence chřipky Aktuality 
21.leden 2021

Nedávno publikovaný průzkum londýnské King’s College ukázal, že vyšší hladina estrogenu může představovat ochranu proti projevům nemoci COVID-19. Studie totiž zjistila, že u žen po menopauze, která s sebou nese pokles hladiny ženského pohlavního hormonu, hrozí vyšší riziko vzniku závažných komplikací při nákaze koronavirem. Ženy v klimakteriu tak častěji trpí vysokými horečkami, ztrátou čichu, přetrvávajícím kašlem, případně jejich stav vyžaduje kyslíkovou léčbu v nemocnici. Podle vědců je právě nedostatek estrogenu také příčinou, proč se muži potýkají s vážnějším průběhem nemoci COVID-19 častěji než ženy.


Kategorie: Očkování Terapie a prevence chřipky Aktuality 
20.leden 2021

V zadávacím řízení na distributora očkovací vakcíny proti onemocnění COVID-19 od společnosti Moderna, byla zdravotními pojišťovnami vybrána společnost Avenier a.s. Veřejnou zakázku zadávaly všechny zdravotní pojišťovny společně ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, které zajišťuje nákup vakcín.


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
27.listopad 2020

Společnost Boehringer Ingelheim oznámila  24. 11. 2020 zahájení klinické studie fáze II nové sloučeniny, která může zmírnit poškození plic a snížit riziko nebo závažnost akutních respiračních komplikací u pacientů hospitalizovaných s COVID-19. Cílem léčby je snížit potřebu podpory plicním ventilátorem, zlepšit rychlost zotavení pacienta a v konečném důsledku tak zachraňovat životy.

 


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
13.říjen 2020

Tým dvou zdravotníků, kteří mají bohaté zkušenosti z Odběrového místa Nemocnice Na Bulovce, přijedou na místo určené zaměstnavatelem. Testujeme schválenou metodou, tzv. PCR testem, v souladu s národní strategií testování COVID-19. Vzorky se zpracovávají přímo v našich Centrálních laboratořích na Oddělení klinické mikrobiologie. Odběrové místo jsme otevřeli 6. 10. 2020 jako jedni z prvních v republice, odběry na COVID-19 provádíme již od března letošního roku 2020. Uskutečníme zde přibližně tisíc odběrů každý den.