Onkologické aktuality

VZP zaplatí novinku v léčbě i prevenci rakoviny kůže


Kategorie: Onkologické aktuality 
13.červen 2013
VZP začne od července 2013 hradit svým klientům nový lék, který prodlužuje celkové přežití u pacientů v pokročilém stadiu rakoviny kůže. Jde o vůbec první obdobný přípravek v Česku, doposud zde žádný takový lék nebyl. Před zahájením dovolených navíc VZP nabízí svým pojištěncům i příspěvek 1500 korun na vyšetření mateřských znamének. Právě z nich totiž vzniká 30 – 50 % zhoubných nádorů.

Nový vysoce inovativní lék s obchodním názvem Zelboraf bude vázán na péči ve specializovaných centrech. Je určený pro skupinu pacientů s rozvinutým specifickým typem zhoubného nádoru kůže, kdy nelze přistoupit k operativnímu zákroku a nádor metastazoval. Nový přípravek těmto pacientům prodlužuje celkové přežití. Náklady na lék pro jednoho klienta předpokládá VZP ve výši zhruba 2,5 milionu korun za celou dobu, kdy bude Zelboraf užívat. Pacienti za přípravek platit nebudou.

 

V počátečních stádiích lze rakovinu kůže léčit chirurgicky, využívá se i chemoterapie. Nejúčinnější zbraní je ovšem u tohoto onemocnění prevence. Nejde přitom jen o známá doporučení, aby to lidé nepřeháněli s pobytem na slunci a chránili se opalovacími krémy. Až polovina zhoubných kožních nádorů totiž vzniká z pigmentových znamének. Jejich vyšetřením se dá riziko vzniku rakoviny významně omezit. Platí přitom pravidlo, že čím dříve člověk k lékaři s podezřelým znaménkem přijde, tím větší má šanci na léčbu. Je-li melanom zachycen v prvním stádiu, je úspěšnost léčby téměř 100% (viz graf č. 1).

 

Před začátkem té nejžhavější letní sezóny proto VZP svým více než šesti milionům klientů nabízí příspěvek na vyšetření znamének a jejich případné odstranění. Ten může dosáhnout až 1500 korun. Na kterékoliv pobočce VZP pak může pojištěnec předložit účet od lékaře a příspěvek mu bude proplacen. Nabídka se vztahuje na preventivní onkologická vyšetření vyžádaná klientem a zaplacená a provedená v období od 1. 5. do 31. 7. 2013. Podrobnosti najdete na adrese http://www.vzp.cz/klienti/vyhody-a-prispevky/financni-prispevky/zdravy-zivot/zdravy-zivot-bonus-2013.

 

V uplynulém roce evidovala VZP více než 32 tisíc pacientů s rakovinou kůže. Na péči o ně vynaložila více než 170 milionů korun. Průměrný věk pacienta s melanomem  je 54 let. Přibližně 20 % onemocnění metastazujícím melanomem se objevuje u pacientů ve věku 15 – 39 let.

 

Rakovina kůže v číslech

* V roce 2011 evidovala VZP 31 335 klientů s rakovinou kůže
* V roce 2012 už to bylo 32 165 klientů
* Náklady VZP na léčbu ročně přesahují 170 milionů korun
* Za posledních 40 let stoupl počet případů šestkrát
* 30-50 % melanomů vznikne z mateřského znaménka
* Na preventivní vyšetření přispívá VZP do konce července až 1500 Kč

 

Dle TZ Mgr. Oldřicha Tichého, vedoucího tiskového oddělení a tiskového mluvčího VZP

www.wzp.cz

 

 

 

 

Autor: zpracováno redakčně