Astma

Včasná diagnóza astmatu u dětí


Kategorie: Astma 
09.květen 2013
Namáhavé dýchání, častý kašel, rychlá únava a dechové potíže při hrách nebo sportu – to vše mohou být první varovné signály, že dítě trpí astmatem. Zvláště, pokud se přidá i pověstné „hvízdání“ v průduškách. Pak už je to téměř jisté. Zvláštní pozornost si choroba zaslouží především proto, že se čím dál více projevuje u dětí v předškolním věku. Patří tak k vůbec nejčastějším chronickým onemocněním v dětském věku, neboť trápí až 10 - 15 % dětí. Mohou za to především vlivy prostředí v domácnostech i venku, životní styl, zvyšující se množství průmyslově vyráběných potravin i rostoucí znečištění životního prostředí. Rozhodnutí, jestli svého potomka vezmete včas k lékaři, přitom dokáže zásadně ovlivnit to, jak těžký zdravotní dopad bude mít astma na jeho život v dospělosti.

Astma, chronické onemocnění průdušek se projevuje zánětlivou reakcí ve sliznici průdušek. Jde o následek reakce těla na alergizující látky z okolí, na tzv. alergeny. Mezi nejčastější alergeny patří pylová zrna, roztoči či plísně. V posledních 10 letech se stává známou chorobou. Přesto mnoho rodičů nedokáže příznaky této choroby u svých ratolestí rozpoznat včas. Přitom dnes stále častěji trápí nejen předškoláky, ale může se objevit i u kojenců a batolat. Pro účinnou léčbu je  však nejdůležitější včas toto onemocnění odhalit.

Podle prof. MUDr. Petra Pohunka , CSc., z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol je podle statistik v České republice více než 350 tisíc lidí, kteří o své chorobě nevědí. U nejmenších dětí je diagnostika astmatu nejobtížnější. Proto je v oblasti jeho rozpoznávání nutná součinnost specialistů a pediatrů. Zpoždění léčby o několik let od prvních příznaků nenávratně poškozuje plíce a zhoršuje výhledy pacienta na budoucí život.

 

Klíčové je umět rozeznat příznaky obyčejného nachlazení od projevů začínajícího astmatu. To pro laika samozřejmě není vůbec snadné. Zpozornět je nutno zejména tehdy, pokud se problémy s dýcháním u dítěte projevují pravidelně. Především pokud dítě kašle až příliš často, naoko bez zjevného důvodu, sípe při dýchání po tělesné námaze, stěžuje si na tlak na hrudi a dušnost. V případě, že dítě zároveň trpí alergickou rýmou nebo alergickým ekzémem, je pravděpodobnost astmatu několikanásobně vyšší. Proto při sebemenším podezření je na místě návštěva praktického lékaře a následně i vyšetření u odborníka.

Choulostivým obdobím jsou první dva roky života dítěte, kdy až u 50 % dětí mohou začít dechové potíže s pískoty. Někdy nedokáže s jistotou správnou diagnózu astmatu určit ani praktický lékař, a je proto zapotřebí vyhledat specializované pracoviště.

Předně je třeba připomenout, že astma patří k chorobám, jež zatím nelze zcela vyléčit. Pomocí vhodné terapie je ale možné dosáhnout velkého zlepšení kvality života pacienta. Ten se tak může bez větších omezení věnovat všem běžným činnostem, a především dokáže omezit riziko největších zdravotních komplikací (astmatické záchvaty různé intenzity, nedostatek klidného spánku nebo například omezení při sportovních aktivitách z důvodu ztíženého dýchání). Z medicínského hlediska jde především o udržení normální funkce plic a potlačení projevů nemoci.

 

Pro co nejlepší výsledek terapie je nutná součinnost okolí pacienta, především informovanost rodiny nebo učitelů dítěte tak, aby dokázali včas rozpoznat jeho zhoršující se stav. Neméně důležitá je i prevence, kterou představuje úplné zamezení pasivního kouření dětí (i během těhotenství). Nepřímou roli hraje i upravení jídelníčku. V něm by se neměly nacházet alergeny nebo sulfity. Ty nalezneme například v sušeném ovoci. Dle výzkumů toto opatření u dětí snižuje výskyt ekzémů, které jsou významným faktorem pro rozvoj astmatu. Hlavní léčba ale spočívá v dlouhodobém podávání léků.

 

Nejúčinnější jsou inhalační kortikosteroidy, které astma udrží pod kontrolou i při mírných dávkách. Optimální je jejich kombinace s inhalačními beta2‑agonisty s dlouhodobým účinkem. Ta je k dispozici pro děti starší 4 let. Pro mladší děti jsou k dispozici inhalační kortikosteroidy v monoterapii, tedy užívané samotně, nebo antagonisté receptorů pro leukotrieny. Všechna antiastmatika jsou velmi bezpečná léčiva. Největším rizikem protiastmatické léčby je situace, kdy pacient nedostane léky včas, nebo je dostane, ale neužívá.

www.gsk.cz

www.fnmotol.cz

www.amic.cz

 

Autor: zpracováno redakčně