Hubnutí a obezita

Riziková období ženy pro vznik nadváhy


Kategorie: Hubnutí a obezita 
03.květen 2013
Žena prochází jednotlivými životními obdobími, při kterých se její tělo mění. Výraznou proměnou prochází především v pubertě, po porodu nebo po přechodu. Právě tato údobí jsou z hlediska zachování optimální hmotnosti pro ženy nejrizikovější. I přesto, že si ženy tuto skutečnost uvědomují, průzkum STEM/MARK projektu Žij zdravě ukázal, že téměř polovina českých žen trpí nadváhou nebo obezitou. Zdravá strava, pravidelné cvičení nebo dostatečný spánek pomáhají ženskému tělu v regeneraci. Dvacetileté tělo se vyrovná s určitou dávkou porušování zdravého životního stylu, ale ve třiceti může už mít žena zdravotní potíže.

Mezi 10 a 15 lety se dívčí tělo mění nejvíce. Puberta je období bouřlivého hormonálního vývoje, který doprovází mnoho fyzických i psychických změn. Dochází k ukládání tuků do oblasti hýždí, pasu, boků. Tato skutečnost je často přijímána velmi negativně, jsou zaznamenávány první pokusy o drastické diety. Právě proto je velmi důležité zachovat pravidelnou sportovní aktivitu, provozovanou především pro zábavu.

Začít s výchovou ke zdraví až v pubertě je pozdě. Proto, aby bylo dívčí tělo v rovnováze, musí mít dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů již během růstu. V tomto období dívčí tělo má mít téměř stejný objem potravy jako mladý muž.

Další bouřlivé změny ženského těla nastupují v těhotenství. V tomto období však určitě neplatí, že žena by měla jíst za dva, což ale málokterá budoucí matka dodrží. Výsledkem jsou poporodní kila navíc, která zůstanou usazená v partiích břicha, stehen a zadečku. Běžný váhový přírůstek v těhotenství by měl činit od 11 do 16 kg. Pokud byla žena před otěhotněním obézní, váhový přírůstek by měl být nižší, zhruba 5 – 9 kg,  naopak, podvyživené ženy by měly přibrat podle odborníků více.

Ženy by se však neměly pouštět do hubnutí bezprostředně po porodu. Některé škodliviny z tukových tkání se dostávají do organismu a uvolňují se do mateřského mléka. Získaná kila slouží především jako zdroj energie, který je nutno po porodu využit zejména pro tvorbu mateřského mléka. Pokud žena kojí, váhový úbytek by neměl být větší, než 1-2 kg za měsíc.

V tomto období nejvhodnější formou pohybu jsou každodenní dlouhé procházky s kočárkem nebo plavání. Náročnější fyzická aktivita jako např. aerobik může způsobit, že miminko bude odmítat mléko, protože se do něj uvolní kyselina mléčná, která při cvičení vzniká ve svalech. Ve stravě nesmí chybět zelenina s vysokým obsahem vlákniny, kvalitní bílkoviny a kysané mléčné výrobky.

Společně s porodem je pro ženu menopauza obdobím, ve kterém se nejvíce proměňují hladiny hormonů v těle. Za přibýváním hmotnosti po menopauze stojí v naprosté většině energetická nerovnováha mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou. S věkem stoupá také BMI a zvyšuje se zastoupení tukové tkáně v těle. Rizikové období pro nárůst obezity nastává však ještě před přechodem – tedy mezi 30 a 40 lety, kdy obvykle ženy stále navyšují energetický příjem. Přesto všechny ženy na váze nepřibírají.

V menopauze je důležité předcházet především osteoporóze – řídnutí kostí. Této nepříjemné zdravotní komplikaci  se lze vyvarovat  zvýšeným příjmem vápníku a vitaminu D – většinou dle doporučení odborníků. Pokud se hmotnost trochu zvýší, je záhodno spíše přidat na pravidelném pohybu – pomůže chodit pěšky do práce, jít si po práci zaplavat nebo naplánovat výlet s přáteli.

Také ve vyšším věku lze žít plnohodnotným životem. Fyzická a psychická aktivita dokáže výrazně ovlivnit proces stárnutí a může zmírnit zdravotní problémy. Po šedesátce se tělo dále proměňuje, ubývá svalové hmoty a ženám řídnou kosti.„Vytrvalostní složka pohybu však zůstává zachována do vysokého věku, a proto se vyplatí pravidelně cvičit i ve stáří. Pomocí střídmé stravy je možné zmírnit riziko nadváhy, kterou trpí ve věkové skupině nad 60 let zhruba 70 % žen v ČR. Není dobré radikálně hubnout, vhodné je spíše udržovat tělo v rovnováze, nebezpečný je nadbytek tuků v rizikových partiích, například v oblasti břicha.

I v tomto období je dobré cvičit, protože při cíleném pohybu dochází k uvolnění zvýšeného svalového napětí, k celkovému zlepšení pohyblivosti a zlepšení koordinace motorických činností. Kosti je třeba zatěžovat ve vertikální poloze, kdy se překonává zemská přitažlivost, což vede ke zvýšení činnosti kostních buněk. Při zařazení pravidelné chůze se doporučuje používat obuv s měkkou podrážkou, která tlumí nárazy a šetří klouby.

Problémové jsou také návykové látky. Z lékařských studií vyplývá, že pokud žena přestává s užíváním návykových látek v kterémkoliv věku, především s kouřením cigaret, musí se připravit na změny, které s tím souvisejí. Každé tělo se s nimi vypořádává jinak. Nikotin obsažený v cigaretách působí anorekticky a zvyšuje uvolňování tuků z tukové tkáně. Kvůli jeho absenci začnou ženy po ukončení kouření přibírat. Souvisí to i s tím, že se často touha po cigaretě nahrazuje pochutinami.

Současně redukovat váhu a přestat kouřit je však pro tělo přílišný nápor. Pozor na výměnu cigaret za jídlo v určitých rituálech a situacích. Při zanechání kouření je vhodné snížit svůj energetický příjem zhruba o 850 kJ, rozdělit jej na šest denních dávek a zároveň zvýšit množství vlákniny ve stravě. Režim je vždy vhodné doplnit zvýšenou pohybovou aktivitou.

.www.YesneYes.cz

www.vzp.cz

www.amic.cz

 

Autor: zpracováno redakčně