Chřipka

Uvolnění části rezerv antivirotika Relenza s ohledem na aktuální vývoj chřipky


Kategorie: Chřipka 
12.leden 2013
Ministerstvo zdravotnictví ČR vzhledem k vývoji výskytu chřipkových onemocnění a počtu hospitalizovaných pacientů s obzvlášť závažným průběhem nemoci rozhodlo o využití části rezerv léku, které má k dispozici. Počet hospitalizovaných se aktuálně (ke včerejšímu dni) pohybuje kolem sedmi desítek. Počet lidí, kteří komplikacím spojeným s chřipkovým onemocněním podlehli, vzrostl na deset.

K dnešnímu dni 11. 1. 2013 bylo rozhodnutím hlavního hygienika uvolněno 1440 balení léku Relenza, který patří do stejné indikační skupiny antivirotik jako lék Tamiflu. Jedná se o první dávku těchto antivirotik z rezervy MZ ČR, z níž budou moci čerpat všechna lůžková zdravotnická zařízení v ČR. Spotřeba těchto léčiv, která jsou od dnešního dne k dispozici ve Všeobecné fakultní nemocnici, bude denně monitorována. V případě potřeby je resort připraven operativně uvolnit další část zásob. Zároveň s tímto opatřením byly podniknuty další kroky k uvolnění i několika tisíc balení léku Tamiflu v příštím týdnu.

 

Ministerstvo zdravotnictví tak zajišťuje dostatečné množství léku zejména ve zdravotnických zařízeních, kde jsou hospitalizováni pacienti s komplikovaným průběhem chřipkového onemocnění. Obě antivirotika jsou určena pro závažné stavy, rozhodně nejsou vhodná pro léčbu běžného chřipkového onemocnění. V těchto případech by se měli pacienti řídit běžnými léčebnými postupy.

 

Těmi jsou zejména klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů. Léčbu lze případně podpořit běžně dostupnými léky jako je paralen či acylpyrin. Antivirotika jsou podávána jen v konkrétních indikovaných případech virových onemocnění a jejich podání může být, podobně jako u jiných léčiv, spojeno i s nežádoucími účinky. V současné situaci je velmi důležité i dodržování protiepidemických opatření.

 

Ministerstvo tímto připravilo další kroky pro zachování stabilní situace vedle již zřízených konzultačních telefonních linek pro ošetřující lékaře. Ti mohou obzvlášť závažné případy spojené s těžkým respiračním selháním konzultovat s lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která disponuje potřebnými vysoce specializovanými odborníky i potřebným technickým zázemím pro převzetí nejtěžších případů.

Dle TZ MZ ČR

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

www.mzcr.cz

 

Autor: zpracováno redakčně