Vitamíny

Proč s vitamíny opatrně


Kategorie: Vitamíny 
22.říjen 2011
Vitaminy jsou látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské potravy. V lidském organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí, podílí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Lidský organismus si je, až na některé výjimky, nedokáže sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy. U vitamínu je třeba však se mít na pozoru!

Vitamíny dělíme na rozpustné ve vodě (vitaminy skupiny B a vitamin C) a rozpustné v tucích (vitaminy A, D, E, K). Druhá skupina se v organismu ukládá do zásoby a je rozpustná v tucích.  Pokud tyto vitamíny tělo nedokáže zpracovat, mohou vyvolat toxické reakce. Vitaminy rozpustné ve vodě toxické nejsou, ale mohou způsobit  při zvýšeném příjmu např.  tvorbu ledvinových kamenů, průjem nebo kožní vyrážku.

 

Potřeba vitamínů, minerálních látek a stopových prvků se u různých věkových skupin liší, jak  upozornila v říjnu 2011  na TK VZP  v rámci preventivního projektu Žij zdravě MUDr. Jitka Housová, která rovněž připomněla zdroje vitamínů a jejich působení v lidském organismu.. Například děti potřebují pro zdravý vývoj organismu či růst kostí a zubů zvýšený přísun vápníku, fosforu, fluoru a vitaminu D. Pro seniory je velmi důležitý příjem antioxidantů (vitaminů A, E, C, selenu a zinku), které jsou účinné v boji proti volným radikálům, respektive rakovinotvorným buňkám. Vyšší míra vápníku a vitaminu D je důležitá pro prevenci osteoporózy, draslík a železo pak proti anémii  vzniklé nedostatkem hodnotné stravy - masa a zeleniny.

 

 Zdrojem vitamínu A (retinolu)  jsou rybí tuk, játra, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, kapusta, petrželová nať, kedlubnová nať, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, vaječný žloutek, v menším množství mléko, tučné ryby, třešně. Je důležitý pro tvorbu zrakového pigmentu, dále  jako antioxidant, je důležitý pro růst kostí a tvorbu hormonů.  Jeho nedostatek vede k šerosleposti, vysychání rohovky, poruchám růst. Při jeho nadbytku dochází k poruchám růstu kostí, průjmům,  ledvinovým a žlučníkovým kolikám

 

Vitamín D (kalciferol) se tvoří za normálních okolností v kůži působením slunečního záření, je výchozí látkou pro syntézu hormonu ovlivňujícího metabolismus vápníku a fosforu. Jeho nedostatek vede k rachitidě (porucha růstu kostí) a dále k měknutí a lámání kostí. Při  nadbytku vznikají ledvinné konkrementy, dochází ke kalcifikaci ve svalech  a stěnách cév.

 

 

Vitamín E (tokoferol) je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a mase savců. Je důležitým antioxidantem, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Jeho nedostatek vede k poruchám metabolismu, zhoršení permeability cév, poruchám plodnosti či nekróze jater, nadbytek zhoršuje vstřebávání vitamínu K . Je přítomen především v listové zelenině.

 

Vitamín K je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve, dále v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny. Jeho nedostatek vede k poruchám krevní srážlivosti, u kojenců může vést k životu ohrožujícímu krvácení. Souvisí s řídnutím kostí (osteoporózou) u žen po menopauze. Nadbytek nezpůsobuje žádné zásadní zdravotní problémy (výjimkou je vitamin K3 a jeho deriváty).

 

Vitamín C (kyselina askorbová) je obsažen především v citrusovém ovoci, bobulovitých plodech, zelené zelenině, bramborách či paprice, z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, rakytník, dále např. citrusy (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky.  Je potřebný pro metabolismus aminokyselin, tkáňové dýchání, podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst a podílí se také na antioxidační obraně buňky. Nedostatek se projevuje menší pevností cévní stěny, zvýšenou krvácivostí, sníženou pevností vazivového aparátu zubu a s tím spojeným vikláním a vypadáváním zubů, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou či žaludečními problémy.

Nadbytek vede k podráždění žaludku a zažívacího traktu. ( Vykouřením 1 cigarety se zničí 25 – 150 mg vitaminu C (doporučená denní dávka je 60 mg).

 

Vitamín B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12) - zdrojem vitamínů skupiny B jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy.  Jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Nedostatek vitamínu B1 způsobuje nemoc Beri-beri, nedostatek vitaminu B2 má za následek zánět kůže, záněty dutiny ústní a jazyka, ústních koutků, zástavu růstu, řezavé bolesti pod víčky, slzení a vyšší citlivost na světlo,

Nedostatek vitaminu B3 přináší ztrátu chuti k jídlu, špatné dýchání, bolesti hlavy, závratě, záněty kůže.  Nedostatek vitaminu B5 se projevuje únavou, spavostí, zácpou, podrážděností, slabostí.   Nedostatek vitaminu B6 je provázen zvýšenou nervosvalovou dráždivostí (cukání víček, u dětí až křeče),   zapomnětlivostí a záněty sliznice dutiny ústní. Nedostatek vitaminu B9 má za následek anemii, poruchy růstu plodu, průjmy a střevní potíže a nedostatek vitaminu B12 se projevuje anémií, degenerací zadních míšních provazců a poruchami chůze.

 

 

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ

Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

www.vzp.cz

www.amic.cz

 
Autor: zpracováno redakčně