Inkontinence

Nové řešení těžké inkontinence


Kategorie: Inkontinence 
15.září 2008
Pod slovem inkontinence rozumíme samovolný únik moči či stolice. Udává se, že lehký stupeň inkontinence postihuje až 20 % žen ve věku kolem 45 let a stále častěji se objevuje i v mladším věku. Závažnější formy úniku moči postihují 15 % žen a 8 % mužů ve věku nad 65 let, jak jsme již opakovaně uváděli. Celosvětově trpí vážnou formou inkontinence více než 200 miliónů osob.

Únik moči je nejčastěji způsoben sníženou funkcí uzávěrového mechanismu močového měchýře, společně s ochablostí svalstva pánevního dna a zkracováním močové trubice. Mezi faktory, které ovlivňují schopnost udržet moč či stolici, patří zdravotní stav, věk, pohlaví, pohyblivost pacienta, výskyt zácpy či chronického kašle, infekce močových cest, užívání léků, ale také dostupnost toalet.

Těžká inkontinence představuje nejzávažnější formu ztráty schopnosti ovládat vylučování moči. Jedná se o třetí stupeň úniku moči, což znamená trvalý únik v objemu nad 200 ml za 4 hodiny. Těžký stupeň inkontinence postihuje především starší osoby – ženy i muže. Velice často je její výskyt spojen s plnou nebo částečnou imobilitou pacienta. Zároveň s močí může pacientovi unikat také stolice.

Ztráta schopnosti ovládat vylučování moči představuje pro nemocného a jeho okolí velikou zátěž zejména proto, že s sebou často přináší i psychické problémy, spojené především se ztíženou sociální a hygienickou situací nemocného. Mezi další rizika spojená s inkontinencí patří rizika zdravotní a sociální. Nedobrovolný únik moči pochopitelně řeší i dnešní medicína. Kromě  doporučené životosprávy a posilovacích cvičení pánevního dna v případě lehkého stupně úniku moči lze dle indikace odborníků poskytnout inkontinentním léčbu chirurgickou a farmakologickou. Velkou podpůrnou úlohu mají absorpční pomůcky, např. inovované plenkové kalhotky.

Společnost HARTMANN-RICO, jeden z největších výrobců a distributorů zdravotnických a hygienických výrobků v České republice, představuje inovované plenkové kalhotky MoliCare Premium z řady MoliCare určené speciálně pro těžký stupeň inkontinence. Tento hygienický výrobek zaručuje ještě spolehlivější absorpční a fixační funkci, než dosavadní kalhotky, které jsou již na trhu delší dobu.. Novinkou je především použitý povrchový materiál, který je z jemné netkané textilie. Kalhotky  jsou jemnější a pohodlnější a nabízejí jednoduchou manipulaci i pohodlné nošení.

Uživatelé ocení zejména nový systém zapínání – speciální lepítka na suchý zip, která kombinují proužky s háčky a lepící proužek, jsou určena k opakovanému použití a výrazně usnadňují manipulaci s kalhotkami. Háčky navíc odolávají tahu a účinně tak brání náhodnému rozlepení při pohybu pacienta. Možnost opakovaného použití kdykoliv a kdekoliv na plence, zaručuje snadnou manipulaci a bezpečnou fixaci plenky.

 Další předností kalhotek je spolehlivá ochrana proti protečení, která je zajištěna anatomicky tvarovaným třívrstvým savým jádrem, které mění tekutinu na gel. Díky němu zůstávají plenkové kalhotky na povrchu stále suché. Důležitá je rovněž skutečnost, že speciální látka obsažená v savém jádru účinně neutralizuje nepříjemný zápach, kterého se mnozí pacienti trpící inkontinencí obávají. Samozřejmostí je prodyšnost plenky, kterou zajišťuje vysoce prodyšný materiál v oblasti boků. Pokožka se tak nezapařuje a zůstává zdravá. Plenkové kalhotky jsou k dostání v denních variantách ve velikostech S, M, L a XL a v nočních variantách S, M a L.

Kalhotky a další inkontinenční pomůcky jsou k dostání v jakékoli lékárně nebo ve výdejnách zdravotnických potřeb na lékařský poukaz nebo při nákupu za hotové. Byly předvedeny v září 2008 ve výrobním závodě společnosti ve městě Herbrechtingen v Německu.

www.mediatrust.cz

www.hartmann.cz

Autor: zpracováno redakčně