Antikoncepce

Metody hormonální antikoncepce


Kategorie: Antikoncepce  
20.březen 2008
Hormonální antikoncepce (HA) se používá již od roku 1962. Metody použití se neustále zdokonalují, také proto, že požadavky odborníků jsou stále vyšší. Hormonální antikoncepce není jen ochranou před nežádoucím početím, ale musí splňovat další požadavky, tj. musí být spolehlivá (v současné době až 99 %), bezpečná, šetrná k organismu ženy, musí být obecně využitelná a měla by míti rovněž široké léčebné spektrum. Nejvhodnější antikoncepci individuálně volí gynekolog, žena ji plně hradí.

Mimo zabránění ovulace, patří k léčebnému využití snížení objemu menstruačního krvácení, úprava cyklu, zmírnění obtíží při menstruaci, snížení výskytu zánětlivých změn v malé pánvi a snížení výskytu karcinomu děložní sliznice. K dalším požadavkům patří  nízké dávky hormonů, kontrola cyklu, diskrétní aplikace a snadný návrat k otěhotnění!

 

V České republice je na trhu mnoho druhů HA, z nichž každý druh má své výhody i nevýhody.

Nejrozšířenější a nejznámější jsou pilulky (bez estrogenu, používají se kontinuálně, vhodné pro kojící ženy), dále kombinovaná pilulka ( - obsahuje estrogen a gestagen - používá se tři týdny, jeden týden se vynechá, opominutí může snížit účinnost), dále náplasťová forma ( - obsahuje rovněž estrogen a gestagen - lepí si žena sama 1x týdně). Po třech týdnech s náplastí následuje čtvrtý týden bez aplikace, kdy se dostaví menstruace. Možnost otěhotnění v následujícím měsíci po vynechání náplasti. Drobnou nevýhodou může být nediskrétnost metody.

 

Další metodou je antikoncepční tyčinka velikosti zápalky. Je vhodná pro kojící ženy, obsahuje pouze gestagen. Tyčinku podkožně zavádí na vnitřní stranu ženiny paže gynekolog a rovněž ji bezbolestně po třech letech odstraňuje. Tyčinka postupně uvolňuje hormon a žena je chráněna před početím. Výhodou je, že nemusí na antikoncepci myslet. Návrat plodnosti je obvykle v následujícím měsíci po vyjmutí tyčinky z podkoží.

 

Známé je rovněž antikoncepční tělísko (nitroděložní systém) ve tvaru T, které zavádí gynekolog do dělohy ženy jednou za pět let (je možné i na kratší dobu). Je vhodné pro kojící ženy a pro ženy, které již rodily, méně vhodné je pro ženy, které dosud nerodily. Obsahuje pouze gestagen, návrat plodnosti je většinou v následujícím měsíci po vyjmutí tělíska.

 

K antikoncepčním metodám lze přičíst i antikoncepční injekce gestagenu, které se aplikují 1x za tři týdny. Ordinuje a aplikuje vždy gynekolog, při dlouhodobém podávání je žena ohrožena úbytkem kostní hmoty. Střední doba otěhotnění je od 4 do 31 měsíců, je vhodná i pro kojící ženy.

 

V současnosti mají ženy k užití další metodu – antikoncepční kroužek (obsahuje estrogen a gestagen). Metoda byla představena na TK v březnu v Praze zástupcem firmy Organon – Schering-Plough. Jedná se o přímou aplikační formu, kterou si žena zavádí sama jednou měsíčně do vaginy. Forma podání snižuje riziko zapomenutí při denním užívání tablet. V pochvě zůstává tři týdny, pak následuje období bez kroužku, ve kterém se dostaví menstruace. Po ukončení krvácení si žena zavede nový kroužek. Přirozená anatomie pochvy umožňuje bezpečné uložení kroužku bez rizika vypadnutí, kroužek většinou nebývá vnímán ani ženou ani jejím partnerem.

Po cílených průzkumech se zdá, že většina uživatelek dává přednost této metodě.

 

www.neplodnost.cz

www.vybersiantikoncepci.cz

www.andropauza.cz

Autor: zpracováno redakčně