Problémy s alkoholem

Kojení ovlivňuje sklony k alkoholismu


Kategorie: Problémy s alkoholem 
25.duben 2006
Doktor Holger J. Sorenson se svými kolegy z kodaňské univerzity zjistil, že časné ukončení kojení spolu s ostatními faktory může působit predispozičně na alkoholismus v dospělosti. Výsledky studie vědci uveřejnili v dubnovém čísle časopisu American Journal of Psychiatry.

Do studie bylo zahrnuto celkem 3245 mužů a 3317 žen narozených v letech 1959 až 1961. 34% účastníků studie nebylo kojeno déle než jeden měsíc. V roce 1999 vědci zjistili, že 98 mužů ( 4%) a 40 žen ( 1,2%) bylo hospitalizováno pro diagnózu související s alkoholismem. Z těchto 138 případů, bylo u 2,8% osob ukončeno kojení po 1 měsíci a 1,7% osob bylo kojeno delší dobu.

 

Vědci uvedli, že rizikovými faktory alkoholismu byly: mužské pohlaví, kouření matky během těhotenství, nechtěné těhotenství, alkoholismus matky, psychiatrické onemocnění matky, nízký sociální status rodiny v jednom roce dítěte.Časné ukončení kojení bylo dalším rizikovým faktorem alkoholismu v dospělosti.

 

Autoři studie uvedli, že důvodem je časné ukončení fyzického a psychologického kontaktu mezi matkou a jejím dítětem. Dalším důvodem může být také nedostatek polynenasycených mastných kyselin, které jsou obsažené v mateřském mléce, který mohl narušit vývoj mozku dítěte.

 

Am J Psychiatry 2006;163:704-709.

 

Autor: MUDr. Sylva Šebková