Vitamíny

Vitaminy u novorozenců a kojenců


Kategorie: Vitamíny 
27.červen 2005
Novorozenecké období je obdobím od narození do 28. dne života. Poté následuje období kojenecké, které trvá do konce prvního roku života. Vzhledem k tomu, že v této fázi života dochází k intenzivnímu růstu a vývoji malého jedince, je tato doba velmi citlivá na správnou výživu.

Proto jsou v tomto období významné všechny vitaminy a minerály. Některé je však nutné cíleně dětem dodávat. Jedná se zejména o vitamin K a D. Vzhledem k tomu, že vitaminu D je v mateřském mléce nedostatek, je třeba jej kojencům dodávat. Proto je v naší republice zavedeno profylaktické podávání vitaminu D v dávce 400–800 m.j. již od druhého týdne života.

Vitamin D se podává buď ve formě přípravku Vigantolu (2 kapky denně odpovídají 1 300 m.j. vitaminu D) nebo Infadinu (2 kapky denně odpovídají 1 600 m.j. vitaminu D). Ve druhém roce života je vhodné vitamin D dodávat v zimních měsících, kdy je nedostatek slunečního záření, který je významným zdrojem vitaminu D. Bylo zjištěno, že pobytem na slunci aspoň třikrát týdně se u dětí a mladších dospělých vytvoří dostatečná zásoba vitaminu D.

Novorozenci mají rovněž nedostatečnou zásobu vitaminu K. Vzhledem k tomu, že tento vitamin je produkován střevní mikroflórou, kterou jsou děti osídleny až po druhém týdnu života, může u nich dojít k přechodnému nedostatku tohoto vitaminu. Následkem může být krvácivá choroba novorozence.

Tomuto stavu se předchází již po narození, kdy se všem novorozencům do svalu aplikuje vitamin K. Do konce prvního měsíce se novorozenci podává vitamin K v týdenních intervalech v dávce 1 mg. U plně kojených dětí se v podávání pokračuje ve stejné dávce jednou měsíčně až do půl roku života.

Autor: MUDr. Sylva Šebková