Výživa nastávajících matek

Káva v těhotenství


Kategorie: Výživa nastávajících matek 
08.červen 2005
Káva je nápoj velice oblíbený zvláště u žen. Obsahuje přírodní alkaloid kofein. Tato látka se nenachází pouze v kávě, ale také v čaji a v jiných rostlinách.

Podle dřívějších studií ženy aktivní kuřačky v těhotenství uváděly až třikrát vyšší spotřebu šálků kávy v porovnání s nekuřačkami. Také více kávu sladily. Průměrná denní konzumace čaje u těhotných žen je 2 hrnky čaje.

Bylo zjištěno, že kofein umí prostoupit placentární bariérou, a tak se dostává do krve plodu. V těhotenství se navíc zpomaluje jeho odbourávání ze 3-4 hodin až na 18 hodin, takže dlouhou dobu koluje v krvi. Při sledování ovlivnění plodu kofeinem u žen v 38. týdnu těhotenství, bylo zjištěno, že kofein snižuje průtok krve placentou téměř o čtvrtinu, a tak snižuje přívod živin a kyslíku k plodu.

Z tohoto důvodu se ženám konzumujícím kávu během těhotenství rodí častěji děti s nižší porodní hmotností, kofein může narušit nejen růst plodu, ale také jeho vývoj. Některé studie potvrdily také souvislost mezi častějším výskytem spontánních potratů a konzumací kávy. Káva také způsobuje zrychlení srdeční akce a dechové frekvence plodu.

Další negativní vlastností kofeinu je, že zvyšuje vylučování vápníku močí a snižuje vstřebávání železa. Následkem může být negativní vápníková bilance a chudokrevnost matky i plodu. Kofein se také vylučuje v mateřském mléce, a tak působí i na kojence. Následkem může být neklid a nespavost dítěte.

Závěrem lze těhotným ženám a kojícím matkám doporučit, aby se v období těhotenství a kojení konzumaci nápojů s kofeinem vyhýbaly nebo ji maximálně omezily.

Autor: MUDr. Sylva Šebková