Astma

Autogenní trénink v léčbě astmatu – pokračování


Kategorie: Astma 
03.červen 2005
Průduškové astma je chronické onemocnění, které vzniká na podkladě chronického zánětu průdušek. V jeho léčbě se uplatňuje mnoho skupin léčiv včetně kortikosteroidů a léků proti alergii. Jednou z možností ovlivnění zejména nastupující dušnosti při astmatickém záchvatu je autogenní trénink.

Pocit tepla

 

V konečcích prstů jedné ruky se začne objevovat nový vjem – pocit tepla, který opět začíná v dlani, v zápěstí a šíří se na konečky prstů. Stejný pocit následuje i ve druhé ruce a dolních končetinách, až se rozšíří do celého těla. Při cvičení si lze vybavit pocit, jako když vám na ruku svítí slunce.

 

Klidný dech

 

Po navození předchozích pocitů se soustřeďujeme na myšlenku, že dech je zcela klidný. Je možné použít formulky „ sliznice nosu a dýchacích cest jsou příjemně chladné a suché“. U astmatiků se osvědčily formulky „ všechno, co vyvolává strach a neklid, je mi zcela lhostejné“. Tímto způsobem se lze naučit vnímat a pozorovat svůj dech, a přitom se jím nenechat nijak manipulovat.

 

Srdce

 

Cílem je se naučit pociťovat klidný tep srdce v srdeční krajině. V rámci tohoto cvičení je žádoucí se soustředit na myšlenku „ srdce mi klepe klidně a pravidelně“. Tímto mechanismem dochází k vzájemnému ovlivňování duševní stránky a rytmu srdce.

 

Teplo v břiše

 

V rámci relaxace se snažíme o pocit „ do oblasti břicha proudí teplo“.

 

Chlad na čele

 

Pomocí formulky „ čelo je chladné“ si navozujeme uvolnění, pomoci může představa proudícího vzduchu kolem čela.

 

Zakončení cvičení

 

Cvičení by nemělo trvat déle než 10 minut. Zakončení se provede razantním odvoláním pocitu tíhy vnitřními příkazy: hluboký nádech, otevřít oči, zacvičit rukama, protáhnout celé tělo. Ke zvládnutí všech bodů cvičení je třeba cviky provádět 3x denně po 5 minutách po dobu 3 měsíců. S nácvikem je třeba začít v období, kdy nejsou potíže, použít jej pak lze po jeho zvládnutí při začínající dušnosti, samozřejmě společně s aplikací potřebných léčiv.

Autor: MUDr. Sylva Šebková