Výživa nastávajících matek

Výživa nastávajících matek (Tuky)


Kategorie: Výživa nastávajících matek 
26.květen 2005
Tuky neboli lipidy jsou důležitou součástí potravy. V těle slouží nejen jako důležitý zásobní zdroj energie, ale jsou významné také pro svůj obsah důležitých mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích. Tuky mají také velký význam jako tepelná izolace. Jsou také součástí nervových vláken, a tak se podílí na přenosu nervových vzruchů.

Tuky přijaté v potravě jsou emulgovány ve střevě žlučovými kyselinami a následně štěpeny enzymy. Produkty štěpení jsou pak resorbovány v tenkém střevě.

Velký význam v období těhotenství mají mastné kyseliny pro výstavbu nervových struktur plodu, jeho růst a správný vývoj a také po dobu kojení dítěte. U těhotných žen se každý den ukládajív zárodečné a děložní tkáni asi 2,2 g esenciálních (nezbytných) mastných kyselin. Výsledky studií ukázaly, že těhotenství žen, které během gravidity užívaly rybí olej, bylo delší a porodní hmotnost dětí byla vyšší v porovnání s ostatními ženami.

Také pro tvorbu a kvalitu mateřského mléka je důležitá správná výživa matky. Strava kojící matky by měla denně obsahovat asi 2 lžíce rostlinného oleje a 2-3krát týdně mořské ryby.

Při nedostatečném příjmu esenciálních mastných kyselin v potravě dochází ke snížení tělesné výkonnosti, snížení obranyschopnosti organismu, k předčasným porodům a nižší porodní váze novorozence. Nadměrný příjem tuků způsobuje obezitu, zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a rizika onemocnění srdce a cév.

Doporučený denní příjem tuků v potravě je 25-30 %. Hlavním zdrojem by měly být rostlinné oleje, obilná a listová zelenina, drůbeží a rybí maso. 

Autor: MUDr. Sylva Šebková