Poruchy srdečního rytmu

Fibrilace síní (5. díl)


Kategorie: Poruchy srdečního rytmu 
01.březen 2005
Co je to ablační terapie? Ablační terapie je jednou z možností léčby fibrilace síní, vhodná zejména pro pacienty, kteří netolerují léčbu antiarytmiky nebo u kterých tato léčba selhala.

Existují dva typy ablační terapie, oba provádí lékař elektrofyziolog. Během jedné procedury je zničen atrioventrikulární uzel a k určování srdečního rytmu je implantován kardiostimulátor. Druhou možností je, že lékař zničí tkáň lokalizovanou mimo srdce (v cévách v blízkosti plic), která může způsobovat abnormální srdeční rytmus.

 

Ablační léčba se provádí pomocí katétrů zavedených skrz žíly do srdce. Energie na konci katétru destruuje atrioventrikulární uzel. Dojde tak k zastavení všech impulsů jdoucích ze síní na komory. Neboť výsledkem je pomalá nebo žádná akce komor, je nutné zároveň implantovat permanentní kardiostimulátor, který zajistí normální rytmus.

 

Ablace AV uzlu pomáhá pacientům zbavit se mnoha nepříjemných příznaků. Nicméně, fibrilace síní pokračuje, proto je i nadále nutné krýt pacienty léky proti srážení krve. Tato procedura vyžaduje hospitalizaci.

 

Další možností je implantace kardioverteru - defibrilátoru. Pro tuto léčbu nemusí být pacient hospitalizován. Tento přístroj funguje tak, že když začne pacient cítit příznaky fibrilace síní, zapne kardioverter - defibrilátor, který fibrilaci zruší. Alternativou je zařízení, které se sepne automaticky po vzniku fibrilace. Přístroj se implantuje pod kůži.

 

Co je to permanentní kardiostimulátor?

 

Kardiostimulátor je zařízení, které vysílá nepatrné elektrické impulsy do srdečního svalu. Tímto způsobem řídí správný srdeční rytmus. Kardiostimulátor obsahuje generátor pulsů.

 

Autor: MUDr. Sylva Šebková