Poruchy srdečního rytmu

Srdeční selhání (3. díl)


Kategorie: Poruchy srdečního rytmu 
17.leden 2005
Jak se srdeční selhání diagnostikuje? Začátkem určování diagnózy je podrobné klinické vyšetření. Váš lékař se Vás podrobně zeptá na Vaše příznaky a anamnézu.

Důležité je, jestli nemáte nějaké onemocnění, které by mohlo selhání srdce způsobit. Patří mezi ně nemoc věnčitých cév, diabetes, vysoký krevní tlak, onemocnění srdečních chlopní, angina pectoris. Zásadní je rovněž jestli kouříte, pijete alkohol a jaké berete léky. Následně vás lékař podrobně vyšetří. Bude poslouchat vaše srdce a pátrat po jeho případném onemocnění. Dalšími testy se zjišťuje stadium selhání.

1. Krevní testy - pomocí krevních testů lze vyšetřit funkci ledvin a štítné žlázy stejně jako určit hladinu cholesterolu či přítomnost chudokrevnosti.

2. Vyšetření B-typu natriuretického peptidu (BNP) - BNP je substance produkovaná komorami srdce jako odpověď na změny krevního tlaku, ke kterým dochází při zhoršení selhání srdce.

3. RTG vyšetření hrudníku - toto vyšetření ukáže tvar srdce a případný výpotek.

4. Echokardiogram - patří mezi nejpodrobnější vyšetření, které přímo ukazuje srdce v pohybu.

5. Vyšetření ejekční frakce - vyšetří, kolik krve srdce s každým úderem vypumpuje. Ejekční frakce menší než 40 % signalizuje systolické srdeční selhání.

6. Elektrokardiogram - sleduje elektrické impulsy v srdci.

Autor: MUDr. Sylva Šebková