Poruchy srdečního rytmu

Srdeční selhání (1. díl)


Kategorie: Poruchy srdečního rytmu 
13.leden 2005
Selhání srdce neznamená, že by srdce přestalo pracovat. Spíše to znamená, že jeho síla pumpovat krev je slabší nežli normálně.

Dojde-li k srdečnímu selhání, krev se pohybuje tělem pomaleji a tlak v srdci se zvyšuje. Výsledkem této situace je nedostatek kyslíku a živin v těle. Srdeční komory se tlakem většího množství krve rozpínají. S postupem času stěna komor zeslábne a srdce není schopno krev pumpovat potřebnou silou.

 

To se nejčastěji odráží ve špatném prokrvení ledvin, které na danou situaci reagují zadržením vody a sodíku v těle. Dochází k začarovanému kruhu. Postupně dochází k otokům nohou, rukou, plic a jiných tělesných orgánů. Této terminální fázi se říká kongestivní srdeční selhání.

 

Jaké mohou být příčiny srdečního selhání? 

1. nemoc věnčitých cév - nemoc cév zásobujících srdce krví a kyslíkem, která způsobuje pokles krevního průtoku srdečním svalem. Srdce následkem toho trpí nedostatkem kyslíku a živin.

 

2. Infarkt myokardu - dojde-li k ucpání věnčitých cév např. městkem, náhle se přeruší krevní tok v této cévě, a tím i zásoba srdečního svalu kyslíkem a živinami a dojde k místnímu poškození srdeční tkáně. Výsledkem je nefunkční jizva, která omezuje stažlivost srdečního svalu.

 

3. Kardiomyopatie - příčinami jsou infekce, alkohol, užívání drog, popř. genetická zátěž

 

4. Stavy, které způsobují přetížení srdce. Patří mezi ně vysoký krevní tlak, onemocnění srdečních chlopní, onemocnění štítné žlázy, nemoci ledvin, diabetes, vrozené vývojové srdeční vady.

Autor: MUDr. Sylva Šebková