AIDS

AIDS (1. díl)


Kategorie: AIDS 
03.listopad 2004
Jakým způsobem virus HIV způsobuje nemoc? Virus HIV napadá a ničí bílé krvinky s názvem CD4. Tyto krvinky mají za úkol ničit choroboplodné zárodky. Proto jsou pacienti s nízkým počtem těchto krevních buněk velmi náchylní k infekcím. Co je to AIDS? AIDS je finálním stadiem infekce HIV. Když imunitní systém CD4 buněk poklesne k velmi nízké hladině, dojde k téměř absolutní ztrátě pacientovy schopnosti bojovat s infekcí. Jak se lze HIV virem nakazit? HIV virem se pacient nakazí, dostanou-li se tělesné tekutiny nakaženého člověka (krev, sperma, vaginální sekret, mateřské mléko) do jeho krevního oběhu. Vstupní bránou infekce mohou být ústa, konečník a sexuální orgány (penis a vagína) nebo přes porušenou kůži. Nejčastější způsoby přenosu viru HIV: 1. Sdílení stejné jehly při užívání drog (nemoc se může také přenést při sdílení jehly s nakaženým člověkem při tetování či piercingu) 2. Provozování nechráněného sexu s infikovanou osobou (to znamená vaginální či anální pohlavní styk bez použití kondomu) Další možné způsoby nákazy: 1. Cestou nakažené krve při transfúzi (v Evropě a USA velmi nepravděpodobné, neboť krev je zde před transfúzí na HIV testována) 2. Dítě nakažené matky se přes placentu může infikovat. Rizikové je rovněž kojení. 3. Více ohroženi jsou zdravotníci, kteří při manipulaci s jehlou či jinými nástroji a tělesnými tekutinami nakaženého pacienta se mohou nakazit. HIV se nenakazíte: Dotykem HIV nakaženého pacienta Návštěvou veřejného bazénu či sprch Používáním stejného telefonu s HIV pozitivním pacientem Štípnutím blechy, komára či jiného hmyzu

Co je to AIDS?

AIDS je finálním stadiem infekce HIV. Když imunitní systém CD4 buněk poklesne k velmi nízké hladině, dojde k téměř absolutní ztrátě pacientovy schopnosti bojovat s infekcí.


Jak se lze nakazit virem HIV?

Virem HIV se pacient nakazí, dostanou-li se tělesné tekutiny nakaženého člověka (krev, sperma, vaginální sekret, mateřské mléko) do jeho krevního oběhu. Vstupní branou infekce mohou být ústa, konečník a sexuální orgány (penis a vagína) nebo porušená kůže.


Nejčastější způsoby přenosu viru HIV:

1. Sdílení stejné jehly při užívání drog (nemoc se může také přenést při sdílení jehly s nakaženým člověkem při tetování či piercingu)

2. Provozování nechráněného sexu s infikovanou osobou (to znamená vaginální či anální pohlavní styk bez použití kondomu).


Další možné způsoby nákazy:

1. Cestou nakažené krve při transfuzi (v Evropě a USA velmi nepravděpodobné, neboť krev je zde před transfuzí na HIV testována).

2. Dítě nakažené matky se přes placentu může infikovat. Rizikové je rovněž kojení.

3. Více ohroženi jsou zdravotníci, kteří při manipulaci s jehlou či jinými nástroji a tělesnými tekutinami nakaženého pacienta se mohou nakazit.


Virem HIV se nenakazíte:

- dotykem HIV nakaženého pacienta;

- návštěvou veřejného bazénu či sprch;

- používáním stejného telefonu s HIV pozitivním pacientem;

- štípnutím blechy, komára či jiného hmyzu.

Autor: MUDr. Sylva Šebková