Těhotenství

Cvičení během těhotenství (1. díl)


Kategorie: Těhotenství 
02.srpen 2004
Většina nastávajících maminek se chce udržet během těhotenství v dobré fyzické formě. K tomu může napomoci mimo jiné cvičení. Již úvodem je třeba napsat, že cvičení nemusí být vhodné pro všechny těhotné ženy.

Cvičit se nedoporučuje ženám s astmatem, onemocněním srdce či diabetem. Není vhodné také pro nastávající matky s rizikovým těhotenstvím z důvodu krvácení, nízko uložené placenty,  slabého děložního hrdla a jsou-li v anamnéze potraty či předčasné porody.

V každém případě je lepší se před zahájením cvičení poradit se svým gynekologem o tom, zda neexistuje zdravotní důvod, proč raději necvičit.

 

Jaký druh cvičení je pro těhotné ženy bezpečný?

Většina cviků je bezpečná, pokud je žena při nich opatrná a cviky nepřežene. Nejbezpečnějšími a nejvhodnějšími aktivitami jsou plavání, procházky a speciální druh aerobiku. Tenis je také bezpečným sportem, nicméně s rostoucím stupněm těhotenství jsou rychlé pohyby obtížné a nevhodné. 

 

Jaké cviky jsou naopak v těhotenství nevhodné?

Nevhodné jsou všechny sporty, při kterých je nutné zadržovat dech a při kterých hrozí pád (lyžování, jízda na koni). Také kontaktní sporty mohou být nebezpečné (softbal, volejbal, fotbal, basketbal). Vynechat je třeba všechny aktivity, při kterých se skáče a hodně běhá, a cviky, při kterých se leží na pravém boku déle než tři minuty (zvláště ve třetí třetině těhotenství). Není vhodné urputně cvičit po dlouhé pauze a cvičit, je-li horké počasí.

Autor: MUDr. Sylva Šebková