Choroby

Pozor na pihy!


Kategorie: Choroby Nemoc a zdraví 
03.květen 2004
Piha nebo-li odborně pigmentový névus je nejčastější kožní afekce vůbec. Výskyt pih je velmi individuální, někdo má névů pouze několik, jiný jich má desítky až stovky. U každého člověka se několik névů za život vytvoří. Vznikají až po narození a v průběhu dětských let a v časné dospělosti se jejich množství i vzhled ustálí.

U některých lidí se pihy tvoří i v dospělosti, bývají vzhledově odlišné a je u nich větší pravděpodobnost přeměny ve zhoubný nádor.

 

Jak piha vzniká?

V počátečním vývoji névu se névové buňky zmnožují a vytvářejí hnízda mezi epidermis a kůží. V další fázi dochází k „odkapávání“ névových buněk do kůže. Tento krok se projeví přeměnou pigmentové skvrny v pupínek. Z névů mohou vyrůstat tmavé chlupy. Vznikne-li v okolí pihy zánět, může být piha bolestivá a zduřelá.

 

Představují pihy riziko?

Riziko vzniku zhoubného nádoru kůže není u pih vzniklých během života, ani když jsou lokalizovány na dlaních a ploskách nohou, velké. Někteří vědci tvrdí, že je stejně velké jako riziko vzniku nádoru na normální kůži. Přesto mohou v určitých obdobích, např. v pubertě a těhotenství, změnit barvu nebo velikost.

 

Co potom dělat?

Zdá-li se Vám, že některá z Vašich pih změnila svou barvu či velikost, jestliže Vás svědí, či dokonce bolí, na nic nečekejte a navštivte svého kožního lékaře. Váš kožní lékař podezřelou pihu vyšetří, případně Vás odešle k chirurgovi k neširokému odstranění pihy. Ta bude následně histologicky vyšetřena, aby byl zhoubný nádor vyloučen.

 

A co pihy přítomné od narození?

Tyto pihy bývají vyvýšené, dobře ohraničené, obvykle větší než 1,5 cm. Jsou často porostlé vlasy. Tyto névy nejsou jen kosmetickou záležitostí, jejich hlavní riziko tkví ve vysokém riziku vzniku zhoubného nádoru kůže. Proto je třeba je pravidelně kontrolovat a co nejdříve odstranit plastickou operací.

Autor: MUDr. Sylva Šebková