Vývoj dítěte

Vývoj dítěte – pozdní adolescence


Kategorie: Vývoj dítěte 
21.říjen 2003
Pozdní adolescence (vlastní adolescence) začíná normálně mezi 14. a 16. rokem u chlapců a mezi 14. a 17.rokem u děvčat. Po pozdní adolescenci následuje stádium, ve kterém jedince označujeme jako mladého dospělého. Tento stav je dosažen obvykle mezi 17. a 21. rokem.

Tělesný vývoj

Růst v tomto období je již minimální, ale je možný. Někdy růst pokračuje i po 20. roce. Druhotné pohlavní znaky a genitál dostanou tvar a rozměry dospělého, také tělesné tvary u tohoto v podstatě již mladého dospělého získají proporce a rozměry již dospělého člověka.

 

Rozumový vývoj

Nervové struktury jsou již kompletně vyvinuty na konci střední adolescence. V pozdní adolescenci pokračuje poznávací, společenský a morální vývoj, který pokračuje po celý zbytek života.

 

Společenský vývoj

V tomto období se rozhodne o povolání a kariéře v povolání. Vymizí rebelantství předchozího stupně a mladý dospělý se vrací zpět do rodiny, ovšem dnes již ve zcela jiném postavení. Přesto však ještě zůstává tendence k moralizování a absolutizování v myšlení. Tito adolescenti jsou však již schopni vést rozumný rozhovor se svými rodiči. Objevuje se schopnost smysluplného a empatického intimního poměru k jiným osobám, který nahradí spíše výzkumný a narcistický sexuální přístup předchozího stádia. Vytvářejí se nové druhy přátelství, které kladou větší důraz na loajalitu, důvěru, podporu v citové krizi, zatímco v dřívějších dobách – u 13ti letých chlapců a děvčat – byl kladen důraz na morální charakter a na krásu.

Autor: MUDr. Sylva Šebková