Péče o prsa

Něco z historie podprsenky


Kategorie: Péče o prsa 
12.září 2005
Stejně jako třeba kondom i podprsenka má svého předchůdce v dávné minulosti.

Podprsenky nosily už krétské ženy kolem roku 2500 př. n. l., i když nešlo o podprsenku v dnešním slova smyslu - prsa sice nadzvedávala, ale nezakrývala, spíše je tlačila ze šatů ven. Řecké a římské ženy o několik stovek let později naopak svá prsa skrývaly a snažily se je zploštit a zmenšit.
 
Ve středověku si na své přišel korzet, když ho v roce1550 přikázala používat na dvoře francouzského krále Jiřího II jeho žena Kateřina Medicejská. Trvalo to celých 350 let, než se s ním ženská část lidstva rozloučila a zjistila výhody podprsenky.
 
V roce 1913 se Mary Phelps Jacobová chtěla na večírku blýsknout svými novými šaty, které jí kazil korzet ukrytý pod nimi. Během chvíle vyrobila z kapesníků a stuhy první moderní podprsenku. Večer se ocitla ve středu pozornosti a ihned se na ni začaly obracet její kamarádky s žádostí, aby jim podprsenku také vyrobila, a podprsenka se tak stala hitem. Za rok si ji nechala patentovat a rozjela její výrobu, ale nakonec se rozhodla svůj podnik zavřít a patent prodat firmě Warner Brothers. To byla nejlepší investice této firmy. Během následujících 30 let vydělala na výrobě podprsenky více než 15 milionů dolarů.
 
V historii podprsenky sehrála důležitou roli válka, protože v roce 1917 vstoupilo USA do 1. světové války a ženy byly úřady oficiálně vyzvány, aby i ony pomohly v boji proti nepříteli tím, že přestanou kupovat korzety vyztužené kovovými kosticemi. Ušetřilo se tak několik tisíc tun železa a ženy se již ke korzetům nevrátily. V roce 1928 ruská imigrantka Ida Rosenthalová vytvořila členění ženských ňader podle velikosti. Díky módním vlivům se podprsenka v 50. letech zvětšovala a zase zmenšovala (70. léta), v roce 1959 si s vynálezem lycry prožila malou revoluci a v 60. letech přežila i své pálení feministkami.

Autor: Gabriela Maděričová