Péče o pleť

Typy pleti a jak o ně pečovat


Kategorie: Péče o pleť 
12.srpen 2005
O kůži je třeba co nejlépe pečovat, aby byla stále pružná, svěží a především zdravá.

Kůže, stejně jako celý organismus, neustále stárne, a navíc je každý den vystavována vlivům vnějšího prostředí. Pro správné ošetření pokožky je nutné používat vhodnou kosmetiku pro daný typ pleti. Pro každodenní domácí péči stačí základní jednoduché dělení na pleť mastnou, suchou, smíšenou a normální.

Mastná pleť je hrubší a má zřetelně rozšířené póry. Znatelná jsou zejména ústí mazových žláz (komedony), která mohou být uzavřena černými čepičkami. Mastná pleť je relativně odolná, avšak vyžaduje zvýšenou péči, zejména v pubertě. Pravidelně (nejlépe tedy ráno a večer) by se měla ošetřovat pleťovým mlékem a pleťovou vodou nebo čisticím gelem či pěnou, následovně nanést hydratační krém nebo lehký krém či emulzi. Pravidelně by se také mělo provádět hluboké čištění odborníkem, nejlépe ve formě pleťové masky stahující ústí mazových žlázek.

 Suchá pleť je méně odolná a vzhledem k nedostatečné činnosti mazových žláz působí jako slabá. Většinou je citlivá a vyžaduje více péče. Ke každodennímu ošetření je vhodné používat pleťové mléko, pleťovou vodu a hydratační krém nebo krém s vitaminy A a E. Pravidelně by se také měla používat výživná pleťová maska.

Smíšená pleť je nestejnoměrně promašťována, nejvíce zejména v oblasti nosu, čela a brady. Ostatní partie jsou normální nebo suché. Tento typ pleti je nejčastější. U smíšené pleti by se mělo používat k očištění pleťové mléko, ale na mastné partie pleťová voda, pro dočištění středu obličeje čisticí gel či pěna a na závěr hydratační krém. U tohoto typu pleti je vhodné pravidelně čistit centrální partie obličeje u kosmetičky a používat hydratační pleťové masky.

Normální pleť je samozřejmě ideální a na pohled velmi pěkná a pružná. Je totiž stejnoměrně promašťovaná, póry jsou jemné a téměř neznatelné. Ošetřuje se pleťovým mlékem, pleťovou vodou a hydratačním krémem. Pro tento typ pleti jsou nejlepší osvěžující pleťové masky, např. z ovocných kyselin.

Typ pleti lze poznat jednoduchým způsobem: Večer omyjte obličej vodou, ráno na něj přiložte papírový ubrousek a lehce přitlačte zejména na čele, nose, tvářích a bradě. Mastná pleť zanechá mastný otisk, u suché zůstane ubrousek bez otisku, normální bude mít otisk pouze ve středu obličeje, pleť smíšená zanechá otisk v místech čela, nosu a brady, avšak tváře zůstanou suché.

Typ kůže však není po celém těle stejný. Kůže bývá mastnější na zádech, obličeji a hrudníku, sušší naopak bývá na rukou, nohách a chodidlech, kde se mazové žlázy nevyskytují. V souvislosti se změnami v organismu a s přibývajícím věkem se typ pleti může během života měnit. Pro každou péči je velmi důležité brát v úvahu momentální stav pleti – například její promaštění a citlivost.

Autor: Gabriela Maděričová