Deprese

Co je to dysthymie?


Kategorie: Deprese 
28.leden 2002
Co je to deprese, je všeobecně známo. Počet pacientů trpících nějakou formou deprese se neustále zvyšuje nejen na celém světě, ale i u nás. V diagnostické škále jsou deprese zařazovány do tří typů. O této problematice informoval na prezentaci nového léčebného přípravku Deniban prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

Podle zmíněné klasifikace hovoříme o depresi klasické, velké, která má své typické charakteristiky a většinou odborníkům nečiní diagnostické potíže, dále o depresi bipolární, jejíž představitelkou je maniodepresivita - střídání nekontrovatelných manických fází (ve kterých se dělají například nezodpovědná rozhodnutí) s hlubokým smutkem, ztrátou vůle k životu (mohou vést až k sebevraždě).

Třetím typem je dysthymie, určitá mírná forma deprese, charakterizovaná chronickým rozladěním. Základním příznakem je neschopnost radovat se z činností, které zdravému člověku přinášejí běžně radost a uspokojení. Na tuto poruchu se váže pokles energie, ztráta sebedůvěry, poruchy usínání a spánku, ztráta zájmu o sexualitu, plačtivost, pesimistický pohled na život. Porucha se vyskytuje dvakrát častěji u žen než u mužů, nástup potíží je buď časný (do 21 let), nebo pozdní (po 21. roce života). Často bývá provázena bolestmi hlavy.

Diagnóza i terapie patří odbornému lékaři, psychiatrovi. Nyní uvádí farmaceutická společnost Sanofi-Syntelabo na trh přípravek Deniban (účinná látka je amisulprid), který je dobře snášen, má rychlý nástup účinku a minimum nežádoucích účinků. Amisulprid je již nějakou dobu v psychiatrii užíván k léčbě schizofrenie. Jeho užití v nízkých dávkách má antidepresivní účinnost, proto Deniban prezentuje firma jako antidepresivum. Užívá se jedenkrát denně, což pro pacienta znamená velkou výhodu.

Autor: zpracováno redakčně