Medicína

Pepřovník černý


Kategorie: Asijská koření 
08.září 2000
Pepř je jedním z nejoblíbenějších kuchyňských koření.

Kde ho najdeme. Pepřovník pochází z Malabarského pobřeží a východní Indie, kde roste v tropických deštných lesích planě. Dnes se pěstuje v mnoha tropických oblastcch, mezi největší producenty patří Indonésie, Indočína, Indie a Madagaskar.

 
Podélný řez květem pepřovníku
Botanický popis. Pepřovník černý, Piper nigrum, patří do čeledi pepřovníkových, Piperaceae, a je popínavou rostlinou dorůstající délky až 12 metrů. Stonek je ohebný, uzlovitý se vzdušnými kořeny. Listy jsou řapíkaté, široce nebo podlouhle vejčité, lesklé, kožovité, na vrcholu zaostřené a na bázi srdčité. Klas tvoří až 100 drobných, přisedlých, světle žlutých nebo krémových nahých květů. Plod je bobule s tenkým, dužnatým a v době zralosti červeným oplodím.

Jaké jsou příbuzné druhy? Pepřovníku je několik desítek druhů, některé z nich mají význam jako koření, např. pepřovník dlouhý (Piper longum) nebo pepřovník kubebový (Piper cubeba). Dva z nich se potom řadí mezi omamné drogy, a to pepřovník betelový (Piper betle) z tropické Asie a pepřovník opojný (Piper methysticum) z Oceánie.

Obsahové látky. Drogou jsou plody (Piperis nigri fructus), které obsahují mimo jiné až 2 procenta ostře chutnající pryskyřice, až 3,6 procenta silice a 9,7 procenta alkaloidu piperinu, ale i škrob, tuk aj.

 
 
Větvička s plody (2) a řez plodem
(3) pepřovníku černého
K čemu se užívá. Užívá se při nedostatečném zažívání, bolestech žaludku a břicha, zvracení a průjmu, dyzentérii, obezitě, otravě závadnými potravinami. Podporuje chuť k jídlu, odstraňuje nadýmání, zlepšuje střevní peristaltiku. Nejčastěji se užívá odvar z 1,5 až 3 g suché drogy podávaný ve dvou dílčích dávkách, vždy 30 až 40 minut po jídle. Jinou možností je přidávání mletého pepře do potravy. Neužívat při zánětech zažívacího ústrojí!

Pepřovník jako koření. Celý nebo mletý černý pepř je jedním z nejoblíbenějších kuchyňských koření. Používá se k přípravě masa a ryb, polévek, omáček, salátů, ale také v potravinářském průmyslu. V závislosti na konečné úpravě plodů a jejich zpracování získáváme z jednoho botanického druhu tři koření – pepř černý, bílý nebo zelený.

Autor: Prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.