Bylinky

Muškátovník


Kategorie: Asijská koření 
26.červenec 2004
Muškátový oříšek nesmi chybět snad v žádné domácnosti.

Kde ho najdeme.Pochází z Moluckých ostrovů a pěstuje se na jihu Indie, na Srí Lance, v Malajsii, Thajsku, na Nové Guineji, v Brazílii, na Madagaskaru a Zanzibaru.

 
 
Na horním obrázku
samičí a samčí květ
muškátovníku;
dole semeno
s
 míškem (4)
a
 podélný řez
semenem (5).

Botanický popis. Muškátovník vonný (Myristica fragans) patří do stejnojmenné čeledi muškátovníkovitých, Myristicaceae. Dekorativní strom až 16 metrů vysoký s kuželovitou korunou a střídavými, krátce řapíkatými kožovitými listy, s čepelí vejčitou a ostře zašpičatělou. Drobné prašníkové květy jsou sestaveny v úžlabních hroznech, pestíkové vyrůstají zpravidla jednotlivě. Plod je peckovice na povrchu hladká, okrově žlutá s červenavým nádechem. Dužnina v době zralosti puká a obnažuje semeno pokryté chrupavčitým, jasně červeným míškem, rozděleným na úzké proužky.

 

Obsahové látky. Drogou jsou semena (Myristicae fragrantis semen) mající 6 až 8 procent silice bohaté na fenylpropany s hlavním podílem myristicinu, dále je přítomen eugenol a safrol, monoterpeny limonen, p-cymen, a také 25 až 35 procent oleje.

K čemu se užívá. Droga je vhodná při bolestech a napětí břicha, nadýmání, nevolnosti u dětí, dyzentérii, nedostatečném vstřebávání v tenkém střevě, nespavosti, zástavě močení a zánětu slinivky břišní. Podporuje chuť k jídlu, zlepšuje odchod střevních plynů, zabraňuje zvracení a působí protizánětlivě. Užívá se ve formě prášku nebo tablet v množství 250 až 500 mg jednou až dvakrát denně na lačno. Neužívat však v těhotenství!

 

 

Muškátovník jako koření. Míšek ze semen muškátovníku se strhává, suší, a když zlatově zežloutne, přichází do obchodu jako tzv. macis neboli “muškátový květ”. Vlastní semeno kryje ještě tvrdé osemení, po jehož odstranění zbývá vlastní bělošedé mramorované “jádro” se síťovaným povrchem, nazývané “muškátový ořech”. Ve větším množství však mají semena narkotické účinky s příznaky narkózy, deliria i některých motorických stimulací, což je zásluha myristicinu.

Autor: Prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.