Bylinky

Kawa


Kategorie: Rostlinné omamné drogy 
13.březen 2000
Pepřovník opojný (Piper methysticum)

Pepřovník opojný
Piper methysticum

Z historie. Za objev tohoto druhu vděčíme britskému mořeplavci Jamesi Cookovi. Pití kawy, jak se pepřovník opojný také nazývá, je již po staletí součástí polynéského života a kultury od Havaje až po Novou Guineu. Obřady pití kawy jsou však známy především z ostrova Fidži.

Morfologická charakteristika kawy. Piper methysticum, pepřovník opojný, je příbuzný s pepřovníkem betelovým a patří do čeledi Piperaceae, pepřovníkovitých. Keř je 2,5 až 6 metrů vysoký se vzpřímenými, dužnatými výhonky, vyrůstajícími z tlustého kořene. Listy má nepravidelně srdčité, tupě špičaté, na rubu plstnaté. Květenství je klas 5 až 7 cm dlouhý, plod přisedlá bobule.

Pepřovník opojný je asi domácí v západní a jihozápadní Polynésii, odkud se rozšířil do okolních oblastí. Dnes se vyskytuje v různých oblastech Melanésie, včetně Nové Guineje, Šalamounových ostrovů, Fidži a Vanuatu, dále po celé Polynésii, s výjimkou Velikonočních ostrovů i Rapy a velmi vzácně v Mikronésii v Ponape. V Melanésii se pije kawa pouze v určitých oblastech, což je možno vysvětlit užíváním betelu. Všeobecně totiž platí, že tam, kde pijí kawu, neznají žvýkání betelu a naopak.

Účinné látky. Většina známých sloučenin má za základ piperidin, pyrrolidin nebo isobutamin. Nejvýznamnější je však pipermethystin, který tvoří v nadzemní části dominantní složku (0,17 procenta), zatímco v kořenech je obsah nižší. Dalšími látkami jsou tzv. kawa-laktony a také chalkony.

Jak se projevuje užívání kawy. Nápoj připravený z kořene uvedeného pepřovníku se užívá pro svoje opojné a euforické účinky. Nejprve se dostavuje pocit únavy doprovázený zblednutím, po kterém následuje zlepšení nálady provázené pocitem opojení. Větší dávky tohoto nápoje navozují hluboký, dlouhotrvající spánek. Dlouhodobé užívání drogy vede u konzumenta ke ztrátám tělesné hmotnosti, k větší náchylnosti k chorobám a k poškození jater.

Příprava kawového nápoje. K přípravě opojného obřadního nápoje s narkotickými účinky slouží kořeny nebo méně kvalitní stonky. Po očištění se rozkrájejí na malé kousky a potom se rozžvýkají, rozdrtí kameny nebo nastrouhají. Připravená drť se mísí s normální nebo kokosovou vodou a nechá v klidu. Po určité době se vyjme zkvašená kašovitá emulze z nádoby a vlije do hustého a jemného vaku z vláken kenafu, který slouží jako filtr. Tím se kapalina oddělí od pevné složky. Jinde se však pije nápoj zahuštěný bez filtrace. Zachycená přefiltrovaná tekutina se podává ve dřevěných nádobách, které jsou určeny pouze k tomuto účelu. Rozlévá se do skořápek z kokosových ořechů, ze kterých se pije. Nápoj má šedohnědou barvu jako bílá káva, vůni po šeříku, kořenitou, dráždivou a hořkou chuť se silně svíravými účinky, připomínajícími mýdlovou vodu.

Má kawa léčivé účinky? V posledních letech si kawa získala velkou popularitu v západní Evropě i USA, kde se prodává v prášku nebo tabletách, ale je i součástí některých výrobků, např. ústních sprejů. Ukázalo se totiž, že kawa uvolňuje kosterní svalstvo, léčí bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti a obezitě, ale snižuje i napětí a stres. Přitom nemá žádné vedlejší účinky a ani není návyková.

Autor: Prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.