Medicína

Muchomůrka červená


Kategorie: Rostlinné omamné drogy 
08.únor 2002
Amanita muscaria

Historické zajímavosti. O muchomůrce červené se předpokládá, že je bájnou sómou uvedenou v Rgvédě. Je však doloženo, že její užívání byla rozšířeno hlavně na Dálném východě. Příslušníci místních kmenů na Sibiři pili odvar ze sušených muchomůrek, neboť u nich vyvolával opojení. Halucinogenní účinky této muchomůrky sehrály svoji roli i v kultuře některých indiánských kmenů Severní Ameriky.

Botanický popis a rozšíření. Amanita muscaria, muchomůrka červená, je u nás velmi dobře známý druh z čeledi Basidiomycetes, hub stopkovýtrusých. Klobouk má v průměru 10 až 20 cm a je v mládí polokulovitý, později rozložený a plochý, s pokožkou ohnivě až oranžově červenou. Je posázený bílými až žlutými bradavkovitými struky, déšť je však velmi často smývá, takže klobouk může být i zcela hladký.

Plodnice muchomůrky červené

Lupeny jsou husté, bílé a v mládí zakryté blanitým, bělavým závojem. Třeň je bílý, 2 až 2,5 cm tlustý, na bázi hlízovitě ztluštělý, na povrchu pokrytý soustřednými kruhy bradavek zbylých z plachetky. V horní části nese třeň prsten, který je bílý nebo nažloutlý. Dužnina je bílá, pod pokožkou klobouku zlatožlutá, bez výraznější vůně a s příjemnou chutí. Výtrusy jsou bezbarvé, hladké a elipsoidní.

Muchomůrka červená roste v širokém holarktickém areálu celého mírného pásu Starého i Nového světa. U nás se s ní setkáváme od srpna do listopadu v jehličnatých i listnatých lesích, od nížin až do vysokých hor. Často však roste i mimo les pod skupinami stromů, na mezích, okrajích luk, pastvin apod.

Obsahové látky muchomůrky červené. Tento druh je po chemické a toxikologické stránce jednou z nejvíce prozkoumaných hub. Obsahuje dvě skupiny strukturálně odlišných látek. Do první patří cholin, acetylcholin, muskaridin a muskarin, který je toxikologicky nejúčinnější, i když se vyskytuje v relativně malém množství (asi 0,0002 procenta). Druhou skupinu toxických látek tvoří především kyselina ibotenová, ale také muscimol a muskazon.

Příznaky intoxikace. Obsažené látky dráždí centrální nervovou soustavu, což je provázeno zvýšeným slzením a sliněním, tlaky, bolestmi břichazvracením. V prvním období se objevují pocity horka a mravenčení na celém povrchu těla, neobvyklé lehkosti a touhy po pohybu. Stupňuje se psychické vzrušení a objevují se halucinace. Druhé období je provázeno různě hlubokým kómatem, zvýšenou nervosvalovou dráždivostípoklesem krevního tlaku. V období odeznívání intoxikace často přetrvávají po několik dnů poruchy koordinace pohybu a poruchy řeči.

Jaké jsou způsoby užití. Muchomůrka získala jméno tím, že se v minulosti někdy používala k trávení much, a to tím, že se uříznutý klobouk položil na talíř a na červeně zbarvené straně posypal cukrem. Mouchy olizovaly sladkou šťávu a uhynuly. Drogou je sušený klobouk, který se buď užívá přímo, nebo se z něho připravuje macerát, případně nálev pomocí vody nebo mléka.

Autor: Prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.