Bylinky

Tymián obecný


Kategorie: Léčivé rostliny 
08.březen 2000
Tymián obecný (Thymus vulgaris L.) patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiacea) a je blízce příbuzný našemu domácímu druhu, mateřídoušce obecné (Thymus serpyllum L.). Ta má obdobné použití ve fytoterapii jako tymián.
Popis. Tymián je polokeř 20 až 30 cm vysoký. Lodyhy jsou vystoupavé, dole dřevnatějící. Listy jsou čárkovité až elipčité, celokrajné, na okraji podvinuté. Po rozemnutí nápadně voní. Tymián kvete fialově až bíle, květy jsou uspořádány do několika lichopřeslenů, které tvoří vrcholový lichoklas.

Kde ho najdete. Původní oblastí rozšíření tymiánu je západní Středomoří až po Itálii. U nás se dá bez větších problémů pěstovat. Na chráněných stanovištích může zplanět. Je to nenáročná rostlina, kterou je však nutné v zimním období chránit před mrazy přikrývkou z chvojí.

K čemu se používal dříve. Tymián používali lidé již ve starověku. Jméno tymián pochází prý z egyptského tham-thm. Staří Egypťané používali tymiánovou silici při balzámování mumií. Vědecké jméno je pravděpodobně odvozeno z řeckého thymos, síla a mužnost. Řekové připisovali tymiánu sílu i osvěžující účinky. Tymián je významnou medonosnou rostlinou, a z tohoto důvodu byl prý v Athénách pěstován.

Od starověku až do dnešních dnů patří tymián k oblíbenému koření. Je součástí francouzského koření bouquet garni, používá se k ochucení omáček, pečeného masa, uzenin, ale také lihovin a likérů či ke konzervování ryb.


Kresba Panax

Květ tymiánu

Sběr. V lékopisech se objevuje list tymiánu (Folium thymi) včetně květních zakončeních nebo celá nať (Herba thymi). Drogu sbíráme od června do září, v době, kdy jednotlivé lodyhy začínají kvést.

Obsahové látky. Z obsahových látek hraje nejdůležitější roli bezesporu silice (do 3,5 procenta) – především tymol, p-cymol, karvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol. Dále obsahuje až 10 procent tříslovin, organické kyseliny, hořčiny, saponiny a flavonidové kyseliny.

Vlastnosti. Expektorans, stomachikum, antiseptikum, adstringens, antiflogistikum, aromatikum, balneologikum.

Účinky na organismus. List i nať tymiánu působí protibakteriálně jednak při přímém kontaktu při kloktánívyplachování úst, jednak při vnitřním použití. Tak současně s antibakteriálním účinkem podporuje vylučování vnitřních sekretů a odkašlávání. Toho se využívá při zánětech dýchacích cest, především pokud je spojeno s nedostatečným vylučováním sekretů a při léčbě černého kašle. Tymiánová droga při vnitřním užití (především díky obsahu silice) zvyšuje vylučování žaludečních šťáv a reguluje složení střevní flóry. Vně se používá ve formě obkladů a koupelí při léčbě kožních onemocněních, ran, vředů apod. Osvěžující tymiánová koupel pak celkově povzbuzuje fyziologické funkce organismu. Droga má příjemnou charakteristickou vůni, takže v některých čajových směsích působí také jako aromatikum.

Použití. Běžná dávka na zápar je 1 kávová lžička drogy na šálek vody. Při vnějším použití při koupelích používáme 200g drogy (zápar nebo odvar) na polovinu vany. Vhodná teplota vody pro osvěžující koupel je 37 až 38oC po dobu zhruba 10 minut.

Toxicita a vedlejší účinky. Čistá silice nebo tymol jsou při vnitřním použití toxické už při terapeutických dávkách. Proto se nedoporučuje její vnitřní užívání. Vyvolává nevolnost, působí depresívně na dýchací centrum atd. Pokud užíváte drogu (nať, list) v terapeutických dávkách, je zcela neškodná.

Další význam. Tymiánová silice je součástí mnoha kosmetických přípravků, ústních vod a zubních past i dalších přípravků používaných např. ve stomatologii. Silice má silné antiseptické účinky.

Zajímavosti.Tymián je jednou z mnoha bylin obsažených ve znamém francouzském likéru, v benediktýnce. Původní receptura pochází z benediktýnského opatství Fécamp na Seině.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná