Bylinky

Trnka čili Slivoň trnitá


Kategorie: Léčivé rostliny 
22.leden 2001
Na Nový rok se v některých částech Čech chodilo koledovat, i když koleda na svatého Štěpána či na Tři krále byla daleko oblíbenější. Při novoroční obchůzce chodili koledníci s trnkovou ratolestí, kterou si zdobili naklíčeným hrachem, barevnými kousky látek, na vrchol větvičky nabodli červené jablíčko. Hospodáři si “štěstíčka”, jak se trnkovým větvičkám říkalo, kupovali za koledu a pak ji sázeli na okraj pole, aby pole v novém roce dobře rodilo a tím zajistili hojnost celému hospodářství.
Popis. Slivoň trnitá – dříve trnka – je jedním ze zhruba čtyřech desítek druhů rodu slivoň, které jsou rozšířeny po celé severní polokouli. Patří do čeledi rostlin mandloňovitých (Amygdalaceae D. Don). Slivoň trnitá je keř, který tvoří často hustá neprostupná křoví. Trnka totiž velice ochotně odnožuje a tvoří kořenové výmladky, navíc, jak napovídá jméno, má množství trnů (kolců). Listy jsou jednoduché, drobné (max. 5 cm dlouhé), obvejčité až eliptické. Čepel je na okraji pilovitě zubatá. Trnka kvete bíle, květy jsou většinou jednotlivé, mají až 2 cm v průměru. Rozkvétá v březnu a dubnu, dříve než raší listy. Plodem je kulovitá, ojíněná, tmavě modrá peckovice. Chutná trpce a má zelenavou dužninu.

Kde ji najdete. Slivoň trnitá roste téměř v celé Evropě s výjimkou severních oblastí. Na jihu zasahuje do severozápadní Afriky a dále přes Malou Asii na Kavkaz a do Íránu. U nás roste na výslunných stráních, skalnatých svazích, lemuje lesní okraje a úvozové cesty.

K čemu se používala dříve. Pravěké nálezy z kolových staveb svědčí o používání slivoně trnité již v dávné minulosti. Dobře známá byla i v antice. Zahuštěná šťáva z plodů se používala proti průjmům. V léčitelství se užívalo také trnkových květů a kořenů. I středověká medicína znala trnkovou drogu. Matthioli píše o užívání plodů, listů i kořene. Matthioli uvádí, že ovoce (trnky) studí, zavírají všechny toky, a proto se plody i list používají všude tam, kde jest zástavy potřeba. Trnka byla také prostředkem proti červené nemoci a židkosti žaludka s dávením. Kůra z kořenů ve víně vařená léčila vředy na dásních a čípku, z kořenů se připravovaly sedací lázně při ženských onemocněních.

V minulosti byly trnky ovocem chudých lidí, dětí především. Možná, že si ještě i dnes vzpomenete na dětskou říkanku: “Pojďte holky do voborky, chlapci půjdou s námi, půjdeme se podívati jsou-li trnky zrály. Nejsou zrály, jsou kysely, půjdem na ně až v neděli!” Přemrzlé se pekly na ohni a po prvních mrazících se z trnek vařily kompoty. Připravovalo se z nich dezertní víno, které chutí připomínalo portské. Víno se používalo jako mírné diuretikum a purgans.

Sběr. Brzy z jara, v březnu a dubnu, sbíráme květ trnky (Flos pruni spinosae). Květ sušíme při teplotě do 40°C. V srpnu a září sbíráme plody (Fructus pruni spinosae). Sběr listů a kůry nemá dnes velký význam.

Obsahové látky. Květ obsahuje flavonové glykosidy (kemferol), stopy kyseliny kyanovodíkové, benzenaldehyd, cukry, třísloviny a minerální látky. Plody obsahují cukry, třísloviny, barviva, vitamín C, organické kyseliny, pektin a amygdalin.

Vlastnosti. Diuretikum, laxans , metabolikum (květy); adstringens, antiflogistikum, antidiaroikum (plody).

Účinky na organimus. Flavonidy z květů působí močopudně a odstraňují sodík, snižují propustnost krevních vlásečnic, mírní zánětlivé reakce, pozitivně působí na odstranění odpadních látek močí, zlepšují metabolismus.

Obsah tříslovin v plodech způsobuje adstringenní a antiflogistické působení. Proto se droga používá při poruchách trávení a průjmech. Pro mírné účinky našla droga uplatnění především v pediatrické a geriatrické praxi. Vně se používá také na výplachy úst a hltanu při zánětu sliznic. Listy a kůra z kořenů nemají velký význam. V lidovém léčitelství se používaly jako krvečistící prostředek. Kůra se dříve používala proti horečce a ke kloktání. Plody se užívaly při žaludečních těžkostech, onemocněních močového měchýře. Květ sloužil v lidové medicíně jako mírné laxans a jako posilující prostředek. Květ se používal při nachlazení a zácpě hlavně u dětí.

Použití. Lžička sušené květní drogy se používá na jeden šálek záparu.Užívá se třikrát denně. Pro zvýšení močopudného účinku se kombinuje s listem břízy, květem černého bezu apod.

Toxicita a vedlejší účinky. Za určitých okolností hydrolyzuje amygdalin na kyanovodík, benzaldehyd a glukózu. Proto při vyšších dávkách může vyvolat otravu. Pokud dodržujeme terapeutické dávky, nemusíme se obávat vedlejších účinků.

Další význam. Dřevo slivoně trnité se dříve užívalo k soustružnickým pracím a vyráběly se z něj hole. Vedle oblíbeného trnkového vína se z trnek vaří marmelády a želé. Slivoň trnitá je také významná medonosná rostlina.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná