Bylinky

Sedmikráska obecná


Kategorie: Léčivé rostliny 
02.srpen 2002
Sedmikráska obecná (Bellis perennis L.) neboli sedmikráska chudobka patří do rozsáhlé čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Do botanického rodu sedmikráska (Bellis L.) řadíme 75 druhů, které nalezneme v Evropě, Americe, ale i v mimotropických oblastech Austrálie a Nového Zélandu. U nás se pěstuje celá řada zahradních kultivarů sedmikrásek, které jsou ale z hlediska fytoterapeutického použití nevhodné.

 Popis. Sedmikráska obecná je nízká trvalka. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou široce kopisťovité, vroubkované až celokrajné. Stvol je jednoúborový (tzn. nese vždy jen jeden květ). Úbory se skládají z dvou typů květů. Terč je žlutý, jazykovité květy jsou bílé nebo narůžovělé. Plodem je nažka.

Kde ji najdete. Sedmikráska je původním druhem naší květeny. S oblibou roste na travnatých mezích, cestách, na loukách a pastvinách. Přednost dává spíše vlhkým a humózním půdám.

K čemu se používala dříve. Používání sedmikrásky jako léčivé rostliny je novějšího data. Je doložené až ze středověkých písemných pramenů. Čerstvá nať sedmikrásky sloužila jako lék proti prsním chorobám a zevně se přikládala na špatně se hojící rány. Mladé listy se přidávaly do salátů.

Sběr. Květ sedmikrásky (Flos bellidis) sbíráme na počátku kvetení od března do září. Jednotlivé úbory odstřiháváme s krátkou stopkou a sušíme v tenkých vrstvách v dobře větrané místnosti. Droga se snadno zapaří. V lidovém léčitelství se používá i nať (Herba bellidis).

Obsahové látky. Květ sedmikrásky obsahuje především saponiny, dále třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, flavonidy, minerální látky,

 

Květ sedmikrásky

v malém množství také silici a inulín.

Vlastnosti. Expektorans, adstringens, diuretikum.

Účinky na organismus. Květní droga má především expektorační (vykašlávací) účinek, a to díky obsahu slizu. Droga působí také protizánětlivě a hojivě. Používáme ji při kašli, zahlenění dýchacích cest i revmatismu. Vně slouží sedmikráska jako prostředek na špatně se hojící rány, vyrážky, ošetření bércových vředů a při kožních zánětech. Čerstvé listy sedmikrásky mohou chuťově obohatit jarní zeleninové saláty. Vzhledem ke značnému podílu minerálních látek se tak do organismu dostanou i chybějící prvky, jejichž nedostatek se projevuje mimo jiné také tzv. jarní únavou. Sedmikráska je součástí jarních bylinných kúr.

Použití. Na zápar použijeme 1 kávovou lžičku drogy na šálek vody. Užívají se 2–4 šálky denně. Z čerstvé natě se připravuje odvar pro vnější ošetření ran. Pro podpoření expektoračního účinku kombinujeme sedmikrásku s dalšími rostlinami, např. s fenyklem, mátou peprnou, mateřídouškou či proskurníkem.

Toxicita a vedlejší účinky. Rostlina není toxická a její užívání v terapeutických dávkách nemá žádné vedlejší účinky.

Další význam. Sedmikráska je významnou medonosnou rostlinou. Úbor sedmikrásek kvete asi 12 až 15 dní, a tak představuje pro hmyz bohatou pastvu.

Zajímavosti. České jméno chudobka patrně odráží pranostiku, že pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou. Sedmikráska, v ostatních jazycích často stokráska, zase připomíná věštění podle otrhaných jazykovitých květů úboru. Číslice sto se v českém názvu redukovala na magické číslo sedm.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná