Bylinky

Proskurník lékařský


Kategorie: Léčivé rostliny 
30.listopad 2001
Proskurník lékařský (Althaea officinalis L.) patří do čeledi slézovitých (Malvaceae). Tato čeleď čítá asi 1600 rostlinných druhů, které rostou převážně v tropech a subtropech celého světa. Mezi příbuzné druhy proskurníku patří např. ibišek (Hibiscus L.), mračňák (Abutilon Mill.), z nichž některé druhy těchto rodů se u nás pěstují jako pokojové rostliny. Blízce příbuzný proskurníku lékařskému je i sléz lesní (Malva sylvestris L.), sléz lesní maurský (Malva sylvestris var. mauritiana (L.) Boiss.) a proskurník topolovka (Althaea rosea L.), které se používají také ve fytoterapii.

 

Popis. Proskurník lékařský je vytrvalá bylina. Je trstnatá, lodyhy jsou přímé, vystoupavé. Proskurník lékařský může dorůstat až do výšky 180 cm. Celá rostlina je sametově chlupatá. Listy jsou 3 až 5laločnaté, v obrysu okrouhlé. Tvar čepele je však velmi proměnlivý. Květy jsou uspořádány v koncových nebo úžlabních květenstvích. Jsou světle růžové až světle fialové. Poltivé knoflíčkovité plody se skládají z 15 až 25 plůdků. Jednotlivé plůdky jsou ledvinovité, na hřbetě hustě krátce chlupaté.

Kde ho najdete. Rod proskurník zahrnuje 6 rostlinných druhů, které pocházejí ze Středomoří a Černomořské oblasti. Proskurník lékařský má u nás severní hranici svého rozšíření. U nás tedy roste původně pouze na jižní Moravě. Ovšem i na jiných místech, např. v Polabí a Poohří tvořil v minulosti takové porosty, že býval považován za původní druh naší květeny. Proskurník lékařský roste na vlhkých stanovištích, v pobřežních křovinách, na vlhkých loukách a pastvinách. Druhotně ho můžeme nalézt v obcích, podél komunikací a u návesních rybníků.

K čemu se používal dříve. Proskurník lékařský patřil k významným léčivým rostlinám už ve starověku. Byl považován za všemocný lék. Používal se při astmatu, proti úplavici, při příušnicích, byl oblíben také jako prostředek hojící rány. Karel I. Veliký ho doporučoval k pěstování. Jeho obliba vzrostla ve středověku díky pěstování v klášterních zahradách, odkud se kultura proskurníku rozšířila do obecného povědomí. U nás byl v minulosti často pěstován a na mnoha místech zplaňuje.

Kořen proskurníku

Sběr. Na podzim či na jaře (březen, duben) se sbírá se kořen proskurníku (Radix althaeae). Používá se neloupaný i loupaný (při loupání se nemyje). Dále se používá list (Folium althaeae) a nať (Herba althaeae). Obě drogy se mohou sbírat postupně celé léto, dříve než rostliny začínají kvést. Součástí některých léčivých směsí je i květ proskurníku (Flos althaeae).

Obsahové látky. Hlavní obsahovou látkou je sliz. V kořeni proskurníku je ho obsaženo až 35 procent. Dále kořen obsahuje 37 procent škrobu, 10 procent glukózy, asparagin, betain, pektin, flavonidy a minerální látky. Listy obsahují slizu méně, do 10 procent, dále pektin, organické kyseliny, flavonidy a stopy silice.

Vlastnosti. Mucilaginosum, emoliencium, antiflogistikum, protektivum.

Účinky na organismus. Hlavní účinnou látkou je sliz. Jeho účinnost je dána spíše fyzikálními vlastnostmi než chemickým složením. Slizovité látky tvoří na poškozených a podrážděných sliznicích ochrannou vrstvu, která brání působení bakteriálních toxinů, dráždivých látek z potravin apod. Při podávání této drogy se může zhoršit i vstřebávání důležitých látek pro organismus, jako jsou například vitamíny. Droga se podává při dráždivém kašli, při zánětech horních cest dýchacích, při zánětech průdušek i jako podpůrný lék při léčbě angíny. Proskurník lékařský se používá také při zánětech močových cest a onemocnění trávicího traktu. Vně se používá při popálení či opaření , na hnisavé, špatně se hojící rány i při bércových vředech. Je součástí ústních vod a kloktadel.

Použití. Jednotlivá dávka na výluh za studena (!) je 3 g nebo 2 kávové lžičky na sklenici studené vody. Může se použít i na kloktání a výplach dutiny ústní. Jako antitusikum se proskurník často kombinuje se silicovými drogami – např. s anýzem či tymiánem. Dávka listové drogy na zápar nebo odvar je 1,5 g.

Toxicita a vedlejší účinky. Droga nemá v terapeutických dávkách žádné vedlejší účinky, ani není toxická.

Další význam. Proskurník lékařský patří mezi medonosné rostliny.

Zajímavosti. Charakteristický tvar plodu se odráží v českém jménu rostliny. Slovo “proskurník” pochází původně z ruštiny a označuje liturgické obětní pečivo užívané v pravoslavné církvi.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná