Bylinky

Podběl lékařský


Kategorie: Léčivé rostliny 
24.duben 2000
Podběl lékařský (Tussilago farfara L.) patří do rozsáhlé čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Typickým znakem této čeledi jsou charakteristicky uspořádaná květenství – úbory. K čeledi hvězdnicovitých náleží nejrozmanitější typy rostlin od jednoletých bylin až po dřeviny. Patří sem na jedné straně sukulenty, ale i bažinné rostliny. Z léčivých rostlin náleží do čeledi hvězdnicovitých například heřmánek pravý, pelyněk, oman či celík zlatobýl. Čeleď hvězdnicovitých je rozšířena prakticky po celé zeměkouli.

Popis.Podběl lékařský v době květu prakticky nelze zaměnit s jinou rostlinou. Kvete před olistěním nápadně velkými žlutými úbory. Mají v průměru asi 15 až 20 mm. Po odkvětu se úbory sklánějí dolů. Lodyhy podbělu jsou šupinaté a nevětví se. Listy se vyvíjejí později, až po odkvětu. Čepel je srdčitě okrouhlá, mělce laločnatá. Listy jsou v mládí po obou stranách hustě běloplstnaté. Na líci později olysávají. Plodem je ochmýřená nažka.

Kde ho najdete. Podběl lékařský je naše domácí bylina. Je zcela nenáročný. Přednost dává vlhkým, zásaditým až neutrálním půdám. Roste na březích, náspech, na polích, najdeme ho i v lomech. Celkový areál rozšíření zahrnuje Evropu, severní Afriku a severní a západní část asijského kontinentu.

Kvetoucí podběl lékařský

K čemu se používal dříve. Už ve starověku byl podběl známým léčivým prostředkem tišící suchý kašel. Tuto vlastnost postihuje i botanické jméno podbělu (Tussilago farfara). Tussis (lat.) znamená kašel a ago hnát, já ženu. Druhové jméno je odvozeno od far, mouka a poukazuje na husté odění především na rubu listů. Vypadají jako pomoučené.

Listy podbělu

Sběr. Úbory (Flos farfarae) sbíráme na počátku kvetení v březnu a dubnu. Listy (Folium farfarae) se sbírají později, až v květnu a červnu. Listová droga se drobí a snadno podléhá zkáze. Pozor! Po odkvětu, v době kdy jsou vyvinuty pouze listy je možná záměna s listy devětsilu, případně i lopuchu.

Obsahové látky. Podběl obsahuje sliz, hořčiny, třísloviny, flavonidy, xantofyl, silice, organické kyseliny, dále stopové prvky - draslík a zinek. Terapeutické použití drogy limituje obsah jedovatých pyrolizidinových alkaloidů.

Vlastnosti. Mucilaginozum, expektorans, adstringens, spazmolytikum.

Účinky na organismus. Hlavní obsahovou látkou je sliz. Chrání zanícené sliznice. Proto drogu ordinujeme především při zánětech horních cest dýchacích s výraznou tvorbou sekretů. Obsažené třísloviny působí svíravě a díky nim má droga také protizánětlivé

Porost podbělu lékařského

účinky. Podběl a v něm obsažená silice, působí také spazmolyticky (uvolňuje křeče) a dezinfekčně. Pozitivně ovlivňuje také křeče hladkého svalstva. Podběl obsahuje ve větší míře zinek, který má vliv na metabolismus inzulínu. Ve vyšších dávkách působí podběl toxicky na játra vlivem obsahu pyrolizidinových alkaloidů. Riziko se zmenšuje se stárnutím drogy, proto se nepoužívá čerstvá.

Použití. Jednotlivá dávka je 1,5 g listové či květní drogy nebo jedna kávová lžička na šálek vody na zápar. Užívá se dvakrát denně (květ) nebo třikrát denně (list). Podběl se používá také vně ve formě obkladů na podrážděnou pokožku a při vyrážkách. Na obklady připravíme odvar z listů z 10-15 g drogy na dvě sklenice vody.

Toxicita a vedlejší účinky. Vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů, které působí toxicky na játra, se doporučuje dodržovat terapeutické dávky a drogu užívat pouze krátkodobě.

Další význam. Podběl lékařský je včelařsky významná rostlina. Vykvétá brzy z jara a poskytuje včelám první pastvu. Podběl můžeme použít také při přípravě, nebo spíš ozvláštnění pokrmů. Pro naši kuchyni to není typické, ale listy lze přidat do salátů, dají se vařit také jako zelenina. Z květů se může připravit vinný nápoj.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná