Bylinky

Mandloň obecná


Kategorie: Léčivé rostliny 
04.leden 2001
Mandloň obecná patří do čeledi rostlin mandloňovitých (Amygdalaceae D. Don). Jsou to většinou opadavé keře a stromy. Jejich plodem je peckovice, která má tvrdý, dřevnatý endokarp. Mezi rostliny mandloňovité patří asi 450 druhů rostlin rozšířených především na severní polokouli. Mandloňovité obsahují kyanogenní glykosidy. V semenech je přítomný amygdalin, v ostatních částech prunasin. Do rodu mandloň (Amygdalus L.) řadíme asi 40 druhů, které rostou od Středozemí až po Čínu.

Popis. Mandloň obecná je keř nebo nízký strom, který dorůstá výšky 2 až 5 m. Listy mandloně jsou jednoduché, úzce vejčité až vejčité. Mandloň kvete nápadně velkými květy, které mohou mít až 4 cm v průměru. Květy jsou rovnoměrně rozloženy na letorostech, mají bílou až růžovou barvu. Plodem je zasychavá chlupatá peckovice. Je šedavě plstnatá a kožovitá, z boku zřetelně zploštělá. Mandle, vlastní pecky, se velice snadno oddělují od zaschlého oplodí. Podle chuti rozeznáváme mandle sladké a hořké, vyšlechtěny byly i kultivary, které neobsahují amygdalin.

Kde ji najdete. Mandloni obecné se dobře daří na lehkých, výhřevných půdách s vyšším obsahem humusu. Je to teplomilná dřevina, která vyžaduje dlouhé léto a krátkou zimu bez teplotních výkyvů. Původní pravlastí mandloně obecné je oblast od Malé Asie po Irán a Afgánistán, odkud se pěstování mandloní šířilo jak na západ do Středomoří, tak na východ. Dnes se pěstuje ve všech teplejších oblastech světa. Všude tam, kde roste broskev, vinná réva a meruňky, dobře prospívá i mandloň. U nás se pěstuje již od 17. století na jižní Moravě. V Čechách bylo tradiční oblastí České Středohoří, odkud ale kultura téměř vymizela.

K čemu se používala dříve. Mandloň je jedna z nejstarších kulturních rostlin. Vědecké jméno mandloně Amygdalos je řecký výraz, který byl odvozen z asyrského ah-mygdala, což znamená mandle, mandlový strom, ale výraz označuje i pěkný strom. Mandle byly v dávné minulosti cennou pochutinou, ale i lékem. Jejich důležitost se odrážela v bohaté symbolice plodů či mandloňové ratolesti. O mandloni a mandlích nalezneme zmínku i ve Starém zákoně (např. Exodus 25,33-34; 37, 19-20). Hebrejsky se řekne mandloň šaquet, což znamená bdělá, probouzející se. Květy mandloní se objevují na jaře jako první, proto se staly symbolem boží bdělosti (Jeremiáš 1,11). Pro antického člověka byla mandloň symbolem plodnosti. Ve středověku mandloň symbolizovala Mariino panenství a nanebevzetí. Mandlový olej se dříve doporučoval proti hučení v uších. Mandlové mléko užívali nemocní jako posilňující nápoj. Občerstvuje totiž, chladí a hojí při vnitřních zánětech, je výživné a snadno stravitelné.


Foto Jarmila Skružná

Kvetoucí větvička mandloně

V Řecku prý jedí hořké mandle pijáci, aby více snesli. Mandlový olej se dodnes používá při výrobě parfémů a mýdel. Dříve se mandlový olej přidával do léčivých mastí a projímadel. Pokrutiny, zbytek při lisování mandlí, se tradičně přidávají do kosmetických přípravků na zjemnění pleti.

Sběr. Podle chuti rozlišujeme mandle hořké (Semen amygdali amarum) a sladké (Semen amygdali dulce). Pocházejí z jednoho druhu, mandloně obecné, a neliší se ani morfologicky, ani anatomicky, mají pouze odlišné chemické složení semen. Někdy se uvádí dvě odrůdy, A. communis var. amara a A. communis var. dulcis.

Obsahové látky. Podle chuti rozlišujeme hořké mandle, které obsahují 40 až 50 procent oleje, 25 až 30 procent bílkovin, do 5 procent cukru, 3 až 5 procent toxického glykosidu amygdalinu. Sladké mandle obsahují více cukrů, až 10 procent, a méně amygdalinu (do 0,1 procenta). Olej (Oleum amygdalarum sue Oleum amygdalae) je oficinální drogou, obsahuje aglycerol kyseliny olejové a linolové. Olej se lisuje za studena.

Vlastnosti. Expektorans, chuťové korigens.

Účinky na organimus. Dnes se mandle v terapii samostatně nepoužívají. Z hořkých mandlí se v minulosti připravovala mandlová voda Aqua amygdalae amarae, která se v současné době vyrábí výhradně synteticky. Je součástí přípravků mírnících dráždivý kašel (např. kapky Solutan), používá se jako chuťové korigens a při nevolnostech.

Toxicita a vedlejší účinky. V hořkých mandlích obsažený amygdalin ve vlhkém prostředí a za přítomnosti enzymu emulzinu hydrolizuje na jedovatý kyanovodík. Pro dospělého člověka je dávka 10 hořkých mandlí smrtelná!

Další význam. Mandloně poskytují velké množství pylu i nektaru, a proto jsou významnou medonosnou dřevinou. Zbytek po lisování (Farina amygdalarum) obsahuje sliz a spolu s jemným mandlovým olejem se využívá v kosmetice. Mandle, sladké i hořké, se používají v potravinářství a cukrářství, jsou základní surovinou při výrobě marcipánu.

Mandlové mléko. Oloupané sladké mandle roztlučte v hmoždíři a postupně přidávejte po lžících vodu. Na roztlučené mandle potom nalijte větší množství vody (až 1 litr) a hotové mléko slijte do lahve. Mandlové mléko je tradičně považováno za posilňující nápoj.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná