Bylinky

Lékořice lysá


Kategorie: Léčivé rostliny 
15.listopad 2000
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra L.) patří do čeledi rostlin bobovitých (Fabaceae). Do rodu lékořice řadíme asi dvě desítky druhů. Jsou rozšířeny především v jižní Evropě, v Asii, méně na americkém kontinentě a v Austrálii. V těchto oblastech patří kořeny několika druhů lékořice k důležitým rostlinným drogám a jsou ceněny v lidovém léčitelství i oficiální medicíně.

Popis. Lékořice lysá je vytrvalá rostlina s dlouhými kořeny (až 100 cm) a oddenky. Lékořice dorůstá do výšky jednoho až jednoho a půl metru, lodyhy jsou přímé a silné. Listy má lichozpeřené, jednotlivé lístky jsou vejčité, celokrajné, na spodní straně jsou žláznaté a lepkavé. Lékořice lysá kvete v červnu a červenci bledě fialovými květy, které skládají přímé hrozny. Plodem je lysý lusk (proto G. glabra, lékořice lysá), který obsahuje většinou tři až čtyři semena.

Kde ji najdete. U nás se můžeme s lékořicí lysou setkat především na jižní Moravě, v Čechách méně. Na všech lokalitách se jedná o pozůstatek dřívější kultury. Lékořice lysá pochází původně z východního Středomoří, ale v našich zemích se hojně pěstovala od 16. století do druhé poloviny 19. století, kdy kultura postupně zanikala a byla nahrazena dovozem. S pozůstatky dříve pěstované lékořice se můžeme setkat na výslunných stráních v okolí Hustopečí, Mikulova a Bzence.


Foto Panax
Porost lékořice lysé
K čemu se používala dříve. Lékořice patří k velice starým léčivým rostlinám, jejíž používání přetrvalo v evropské medicíně dodnes. Lékořici znali a používali lidé už ve starověkém Egyptě. V roce 1923 byla archeology objevena ve velkém množství v jedné z faraonských hrobek. V indické ájurvédě jsou zmínky o lékořici starší než 4000 let. Pozdější, středověké pěstování lékořice v Evropě zmiňuje např. Matthioli ve svém herbáři. U nás se v minulosti hojně používal odvar proti kašli připravený z lékořice, rozinek a fíků.

Sběr. Kořen lékořice lysé (Radix liquiritiae) se sbírá na podzim, nejlépe v říjnu, kdy rostlině opadávají listy. Droga se sbírá z rostlin nejdříve po třetí sezóně. Suší se při teplotě 20 až 35°C. Pro lékařské účely je možné použít kořeny různých variet lékořice, např. G. glabra var. typica, G. glabra var. violacea, G. glabra var. glandulifera.

Vlastnosti. Expektorans, spazmolytikum, diuretikum, antiflogistikum, antiulcerosum, emenagogum, mírné laxans a chuťové korigens.

Obsahové látky. Monosacharidy a oligosacharidy s uronovými kyselinami, triterpenoidní saponiny (glycyrrhizin, který je 50krát sladší než sacharóza), flavonidové glykosidy (likviricin, likviricigenin, izolikviricigenin, formononetin), oxykumariny, asi 20 procent škrobu, do šesti procent hořčin atd.; dále rostlina obsahuje cyklitoly (pinitol) a semena toxický kanavanin.

Účinky na organimus. Droga působí na sliznici žaludku a reflexně vyvolává zvýšenou sekreci v dýchacích cestách. Při krátkodobém užívání je lékořice mírné diuretikum, ale pokud se užívá déle a ve vyšších dávkách, působí naopak antidiureticky. Při dlouhodobé konzumaci drogy působí podobně jako kortikosteroidy, a proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje. Výjimkou je dlouhodobé používání lékořice při tzv. Addisonově chorobě. Droga působí také estrogenně. Lékořice působí hojivě na žaludeční a dvanáctníkové vředy.

Použití. Obvyklá denní dávka při krátkodobém použití je 1 kávová lžička drogy na šálek záparu, který se pije dvakrát až třikrát denně.


Kresba Panax
Kořen lékořice
Toxicita. Droga není toxická, ale musí se užívat v přiměřených dávkách a pouze krátkodobě, jinak působí antidiureticky.

Další význam. Lékořice lysá se používá v cukrářství, přidává se do likérů a nealkoholických nápojů. “Pendrek”, dětmi milovaná cukrovinka, je vlastně zahuštěný a upravený extrakt z lékořicového kořene. Klasický postup při výrobě lékořiny, nebo chcete-li dříve liznice či pendreku, je poměrně jednoduchý. Kořen lékořice se nakrájí na drobné kousky, rozmačká a umele v mlýnku. Získáme výtažek, který se vaří v měděném kotli až nabude hnědočerné barvy a zhoustne. Do obchodů se dostával lékořicový extrakt jako dlouhé, tmavé válečky – pendrek. Název je patrně zkomolenina z německého Bärendreck (“medvědí lejno”). Za studena je hmota křehká, za tepla se mění na ohebnou a tažnou.

Lékořice se také přidávala do piva, kde působí jako pěnící přísada. Této vlastnosti lékořicového kořene se dříve využívalo i při výrobě náplní do hasicích přístrojů. Lékořicí se upravuje chuť tabáku. Lékořice je také důležitou surovinou ve farmaceutickém průmyslu – používá se jako chuťové korigens při výrobě léků, i jako plnidlo při přípravě pilulkové hmoty. V minulosti měla lékořice poměrně široké technické použití. Přidávala se do leštidel, malířských barev, tuše a inkoustů. Lékořice lysá je rovněž významnou medonosnou rostlinou.

Zajímavosti. Původní obyvatelé severoamerického kontinentu používali k obdobným účelům kořen, případně list domácího druhu lékořice – Glycyrrhiza lepidota. Z celé řady domorodých kmenů, kteří lékořici používali se blíže zastavíme např. u Siouxů. Zápar z listí používali při bolesti uší. Dětem, které trpěly horečkami se podával zápar z kořenů lékořice Glycyrrhiza lepidota. Při bolestech zubů Siouxové žvýkali lékořicový kořen. Kořen také používali při léčbě koní.

Tradiční čínská medicína si velice cení a považuje příbuzného druhu lékořice, lékořice uralské (Glycyrrhiza uralensis Fisch. ex DC.). Spolu s ženšenem patří k pilířům tradiční čínské fytoterapie. Obě rostliny mají tonifikační účinky a jsou spojovány s dlouhověkostí. Lékořice je nazývána “guobao” neboli “posvátný národní poklad”. Ve směsích bylin zlepšuje jejich chuť, harmonizuje a prodlužuje jejich účinek a prospívá všem orgánům. Kořen lékořice uralské se používá při nachlazení, žaludečních a dvanáctníkových vředech, diabetu, otravě alkoholem, kožních vyrážkách aj.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná