Bylinky

Jmelí bílé


Kategorie: Léčivé rostliny 
27.prosinec 2002
Jmelí bílé (Viscum album L.) patří do čeledi rostlin jmelovitých (Viscaceae Batsch). Rod jmelí zahrnuje asi 100 druhů rostlin, jejichž těžiště rozšíření je v tropech Afriky a Austrálie. Ve střední Evropě se setkáváme s jediným zástupcem rodu Viscum, jmelím bílým.

Jmelí bílé
Viscum album L.

Popis.
Jmelí bílé je poloparazitická rostlina, která hostiteli odebírá roztoky minerálních látek a částečně snad i asimiláty, ale závažně hostitele nepoškozuje. Roste v korunách jehličnatých i listnatých stromů. Podle hostitelských rostlin se rozlišují 3 poddruhy jmelí. Z nevětveného kmínku vyrůstají pravidelně větvičky, které se snadno lámou. Při pohledu z dálky vypadá jmelí jako zelená koule o průměru až jeden metr. Listy jmelí jsou celokrajné, neopadavé a kožovité. Jmelí kvete nenápadně, květy jsou drobné jednopohlavné. Samčí intenzivně voní. Plodem je bílá nepravá bobule, která po rozemnutí silně lepí. Jmelí rozšiřují především drozdovití ptáci. Semena, která prošla zažívacím traktem ptáků, klíčí dříve.

Kde je najdete. Jmelí bílé roste prakticky v celé Evropě, ostrůvkovitě také v mírném pásu Asie.

K čemu se používalo dříve. Jmelí užívali lidé při obřadech, magii i léčení od nejstarších dob. Podle Plinia jmelí sbírali Galové v noci před úplňkem na počátku roku, ktery připadal na náš listopad. Kněz nejprve přivedl ke stromu se jmelím dva za nohy svázané býky. Ty obětoval a jmelí odsekl zlatým srpem. Ve starověku se jmelí používalo jako protijed, proti uřknutí a uhranutí duchy z podsvětí, ale také jako lék na ženskou neplodnost. Ve starověkém Římě se jmelí užívalo při Saturnáliích.

V křesťanské tradici je někdy léčivá moc jmelí přirovnávána k moci Krista uzdravovat nemocné. Jmelí je odnepaměti symbolem života a ochranným talismanem. Lidé dříve věřili, že jmelí udržuje svazky mezi lidmi, protože i bobule jmelí pevně lepí k sobě. Dodnes zavěšujeme jmelí na Štedrý den na dveře nebo nad slavnostní tabuli pro požehnání a jako příslib štěstí do domu. Když zašeptáme do plamínku první zapálené svíčky na vánočním stromečku přání, jmelí nám ho splní.

Zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází pravděpodobně z Anglie a k nám se dostal ze sousedního Německy, kam ho přinesli angličtí vojáci. Je kuriózní, že ve středověkém Německu se snítkou ze jmelí označovali veřejné domy jako znamení prodejné lásky. Irové věší jmelí na dveře jako pozvánku k prostřenému stolu a zároveň jmelí chrání obyvatele domu před zlými mocnostmi a kouzly. V Norsku je jmelí symbolem usmíření. Rozhněvaní lidé se musí pod stromem se jmelím udobřit, jinak na sebe přivolají hněv bohů. Pokud se nám bude o jmelí o Vánocích zdát, připravme se na brzkou svatbu a pokud uvidíme ve snu jmelí s mnoha bobulemi, můžeme se těšit na veliké bohatství.

Používání jmelí jako léčivé rostliny nevymizelo ani ve středověku. Podle Matthioliho bylo jmelí lékem proti zimnici, žloutence, průjmu, souchotinám a padoucnici. Matthioli rozlišuje jmelí i jeho použití podle hostitelské rostliny. Například hruškové jmelí usnadňuje početí i porod, jmelí ze hlohu a jabloní se dávalo dětem do kolébky jako ochrana proti zlým duchům a strašidelným vidinám.

V Anglii a Francii sloužilo jmelí v 18. století jako diuretikum, antispazmodikum a kardiakum. O návrat jmelí do moderní fytoterapie se zasloužil především Gaulthiers, který roku 1907 prokázal vliv jmelí na snížení krevního tlaku, a dr. Kaelin, který používal výtažek ze jmelí při neoperovatelných karcinomech.U nás se ve 30. letech 20. století používal čaj ze jmelí k nápravě narušeného krevního oběhu, na zahnání křečí a kašle. Plody se používaly u dětí proti červům a hlístům.

Sběr. Oficinální drogu tvoří nať jmelí (Herba visci), tedy konce olistěných a kvetoucích lodyh, které by neměly být silnější než 5 mm. Jmelí sbíráme v zimních měsících. Droga má charakteristický pach a hořkou chuť.

Obsahové látky. Obsahové látky jmelí jsou stále předmětem výzkumu. Jmelí obsahuje cholin, acetylcholin, histamin, dále viskotoxin, alkoholy, ve vodném extraktu i kardiostaticky účinnou bílkovinovou složku histonového charakteru, kyselinu oleanolovou a aminomáslovou, dále saponiny a flavonidy.

Vlastnosti. Cytostatikum, hypnotikum, kardiosedativum a antisklerotikum.

Účinky na organimus. Přítomnost cholinových derivátů, viskotoxinu, alkoholu a kyseliny oleanolové způsobují hypnotické účinky drogy. Viskotoxin působí cytostaticky (tedy má potirakovinné účinky).

Použití. Jmelí se užívá ve formě macerátu (pro jednotlivou dávku 1 g drogy, denní dávka 5 g) nebo záparu (1 kávová lžička drogy na šálek, 2 až 3 šálky denně). Účinné látky se totiž varem částečně rozkládají. Dávky se nemají zvyšovat. Drogu si neordinujeme sami, jmelí užíváme pouze pod lékařským dohledem.

Toxicita a vedlejší účinky. Při překročení terapeutických dávek může mít droga vedlejší škodlivé účinky, především kvůli obsahu viskotoxinu.

Zajímavosti. V minulosti bylo jmelí často zaměňováno s příbuzným ochmetem (Loranthus europaeus Jacq.), který se vyskytuje především na dubech, opadává a má žluté plody. Plody obsahují mimo jiné také kaučuk, který zůstává lepivý i po zaschnutí, a proto se na výrobu lepu na ptáky používalo spíše prý ochmetu, a nikoliv jmelí. Ochmet narušuje vodní režim hostitele a při větším napadení způsobuje usychání dubů.

Autor: Mgr. Jarmila Skružná