Bylinky

Jeřáb ptačí


Kategorie: Léčivé rostliny 
14.prosinec 2001
Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia L.) patří spolu s mišpulí, kdouloní či hrušní do čeledi jabloňovitých (Malaceae Small.). Do této čeledi řadíme asi 25 rodů s 400 druhy rostlin, které rostou většinou v mírném pásu severní polokoule. Plodem jabloňovitých rostlin je vždy malvice. Když malvici rozkrojíme, můžeme rozlišit tři vrstvy – blanitou vnější vrstvu, dužninu a jádřinec, což je blanitá, kožovitá nebo peckovitá vnitřní vrstva oplodí.
Jeřáb ptačí?
Sorbus aucuparia L.

Popis.
Jeřáb ptačí je strom, který dorůstá výšky až 12 metrů. Borka je hladká, světle šedá. Jeřáb ptačí má spolu s jeřábem oskeruší jako jediný domácí druh lichozpeřené listy. Jeřáb ptačí kvete v květnu až červnu nápadnými bílými květenstvími. Malvice jsou kulovité až elipsoidní, barva může být od oranážově červené až po šarlatově červenou. Plody se na jeřábu ptačím začínají objevovat v 10 až 15 roce. Dožívá se věku až 100 let. Podle tvaru plodů a odění pupenů a lístků se u rozlišují dva poddruhy, S. aucuparia L. ssp. aucupariajeřáb ptačí pravý a S. aucuparia L. ssp. glabrata (W. et Gr.) Cajander – jeřáb ptačí olysalý. Ten roste v horských oblastech Vysokých Sudet a má keřovitý vzrůst.

Kde ho najdete. Areál rozšíření zahrnuje celou Evropu, s výjimkou nejjižnějších oblastí, západní Sibiř a Malou Asii. U nás roste hojně po celém území republiky, od nížin až do hor (max. 1250 m n.m.). Jeřáb ptačí roste ve světlých lesích, na skálách a pasekách. Jeřáb ptačí je nenáročná dřevina, často je vysazován jako alejový strom podél cest i jako okrasná dřevina v parcích a zahradách (např. převislá odrůda S. a. ‚Pendula‘, žlutoplodý jeřáb S. a. ‚Xanthocarpa‘ atd.).


Repro Panax
Větvička jeřábu ptačího s plody

K čemu se používal dříve. Jeřabina byla známá a používána již ve starověku. Její vědecké jméno Sorbus je odvozeno buď z latinského sorbere = jíst, srkat, nebo z arabského sorbet = jeřabina, podle jiných autorů dokonce z keltského sor = trpký, kyselý. Druhové jméno S. aucuparia souvisí s chytáním ptáků, protože jeřabin se už od nepaměti užívalo jako vnadidla při lovu ptáků. Dříve lidé jeřabiny sušili pro daląí potřebu přímo na slunci nebo je nakládali. Ve starogermánské mytologii byl jeřáb zasvěcen bohu hromu Donarovi a je zmiňován v mnohých mýtech a legendách. Jeřabiny sloužily především jako laxans, z plodů se pálila kořalka a vyráběl ocet. Silná pálenka se tradičně užívala na Slovensku při střevních onemocněních (dyzenterii). V lidovém léčitelství se dodnes používá jako prostředek při plicních onemocněních.

Sběr. Zralé a nepoškozené jeřabiny (Fructus sorbi aucupariae), sbíráme v říjnu a listopadu. Plody se suší rychle tak, aby si zachovaly původní barvu. Plody jeřábu ptačího voní po jablkách, chutnají hořce a trpce. Někdy je předmětem sběru list (Folium sorbi aucupariae), případně i květy (Flos sorbi aucupariae).

Obsahové látky. Plody jeřábu ptačího obsahují organické kyseliny (do 0,2 procenta kyselina askorbová, parasorbínová, sorbínová, jablečná, vinná, citrónová), cukry (sorbit, glukóza a sorbóza), třísloviny, dále jedno procento pektinu, karotenoidy, anthokyany, vitamín C (asi dvakrát více než citróny), silici, flavonidy (rutin, kvercetin) a do 10 procent alkoholu. Semena obsahují olej a amygdalin. Ten je obsažen i v listech. Květy obsahují trimetylamin.

Vlastnosti. Diuretikum, vitaminiferum, mírné laxans, antiflogistikum.

Účinky na organimus. Plody se používají jako střevní regulans, způsobují vydatnějąí vylučování žluče a zrychlují střevní peristaltiku. Droga má močopudný účinek, působí na vylučování písku a drobných kamínků. Dále se používá při onemocněních souvisejících s nedostatkem vitamínu C.

Použití. Jednu lžičku drogy za studena přelijeme dvěma sklenicemi vody, po 8 až 10 hodinách jeřabiny scedíme a pijeme ob den po douškách. Zápar připravíme z 1 lžíce drogy na 1 sklenici vody a po jedné lžíci užíváme 3 až 4krát denně.

Toxicita a vedlejší účinky. Jeřabiny jsou často napadené plísní. Při zpracování i konzumaci čerstvých plodů se musíme vyvarovat takto znehodnocených jeřabin. Jeřabiny se nesmí konzumovat ve velkém množství. Nestálá kyselina parasorbinová dráždí sliznice žaludku a střev, čímž může způsobit zánět, vyvolat zvracení, průjmy apod. Sušením a varem se tato kyselina částečně rozkládá.

Další význam. V domácnostech zpracováváme plody S. a. ‚Edulis‘ (nebo také pod jménem S. a. f. moravica , S. a. var. dulcis). Listy této odrůdy jsou pilovité jen v horní třetině čepele. Byl objeven v přírodě, v okolí Ostružné v roce 1810. Ze sladkých jeřabin se dá připravit nejen víno a likéry, ale i pálenka jeřabinka, dají se zavařovat na způsob brusinek, jeřabiny se dají sušit (a pak z nich připravujeme výborný čaj), kandovat, nebo zpracovávat na mošt, kompoty či zavařeniny. Pokud se rozhodneme pro jeřabinovou marmeládu, můžeme jeřabiny zpracovávat buď samotné, nebo třeba s jablky.

Jeřáb ptačí dobře snáší znečištěné ovzduší a je s úspěchem vysazován na holinách po zdecimovaných smrkových monokulturách. Plody, které jsou po přemrznutí jedlé, jsou potravou pro ptactvo i lesní zvěř. Jeřábové dřevo je tvrdé a ohebné, používá se při výrobě dýh, násad i hudebních nástrojů. Jeřáb ptačí je v době květu hojně navštěvován včelami.

Jeřabinové dezertní víno připravíme následovně: plody sladkoplodého jeřábu ptačího zbavíme stopek, rozemeleme, vylisujeme a necháme odkalit. Na litr šťávy přidáme 450 g cukru, zákvas čisté kvasinkové kultury a 0,16 g živné soli. Kvašení vína je bouřlivé a probíhá při teplotě 20°C. Prokvašené základní víno ještě přisladíme (na 1 litr vína přidáme 80 g cukru).

Autor: Mgr. Jarmila Skružná