Medicína

Roboti a neurochirurgie


Kategorie: Aktuality 
17.září 2021

V medicíně se již delší dobu využívají roboti, kteří díky své přesnosti a neúnavnosti pomáhají lépe a rychleji zejména při chirurgických zákrocích. Své místo nacházejí zejména v neurochirurgii, kde při operaci mozku či páteře mohou i desetiny milimetru hrát určující roli. V neurochirurgii je zvláště přesnost nutná k otevření lebky vrtem a zavedení sond do mozku či provedení jiných operačních úkonů. Vysoká přesnost je nutná pro správnou lokalizaci místa zákroku. Medicínské inženýrství vychází z principů používaných ve strojírenství a stává se v současnosti lákavou kariérou dokonce i pro ženy, které se doposud strojírenství spíše vyhýbaly.

„Robot snižuje míru chybovosti, přesně nasměruje chirurgické nástroje do určených poloh na základě předchozího vyšetření výpočetní tomografií (CT). Vyznačuje se vysokým stupněm přesnosti a opakovatelnosti,“ vysvětluje Josef Sláma, ředitel české pobočky společnosti Renishaw, která patří mezi vedoucí v oblasti vývoje měřicích systémů pro strojírenství a lékařství.

Specializovaní roboti se úspěšně prosazují zejména ve stereotaktické neurochirurgii, která je díky minimálnímu zásahu do těla pacienta velmi šetrná. Využívá trojrozměrný souřadnicový systém k lokalizaci míst uvnitř nitrolebního prostoru. Podobně jako u obráběcích strojů se hlava pacienta fixuje pomocí stereotaktického rámu, který kromě fixace hlavy přesně definuje operační pole ve speciálním softwaru souřadnice X, Y a Z. Roboti tak pomáhají šetrně léčit epilepsii, nádory i abscesy.

Při vlastní operaci se rameno robota díky přesným souřadnicím zaměří na cílový bod, který může představovat místo pro stimulaci mozku při léčbě epilepsie, pro nádor či absces. Poté se provede návrt lebeční kosti, který má u biopsie průměr 2,1 mm, v případě hluboké mozkové stimulace 14 mm. Nástroj poté pronikne do nitrolebního prostoru a následně do cílového bodu. Podle typu výkonu se může zavést stimulační sonda, odebere se vzorek tkáně k histologickému vyšetření či se provede punkce abscesu odsátím zánětlivého ložiska.

Zatímco vývoj a výzkum ve strojírenství je spíše doménou mužů, medicínské inženýrství se zdá pro ženy mnohem přitažlivější. Kariéru v oblasti vývoje medicínských robotů si například vybrala doktorka Suk Kinchová, vedoucí konstruktérka designu a vývoje ve společnosti Renishaw. Ve svém oboru je natolik úspěšná, že se letos zařadila mezi 50 nejúspěšnějších žen ve strojírenství. Toto prestižní ocenění uděluje Sdružení žen ve strojírenství ve spolupráci s deníkem The Guardian a společností Assystem.

 

Dr. Kinchová pracovala v divizi neurologických produktů posledních jedenáct let a spolupracovala na projektech, jako je například robot neuromate. Ten je schopen automaticky a přesně zajistit správné stereotaktické úhlové a prostorové polohování a vedení chirurgických nástrojů. Tím snižuje výskyt potenciálních chyb způsobených lidským faktorem. Dalším revolučním produktem, na kterém doktorka Kinchová pracovala, je medicínský systém neuroinfuse, určený k podávání léků. Léčiva jsou aplikovaná přímo do mozku s možností zavedení trvalého titanového portu instalovaného tam, kde jsou vyžadovány opakované infuze. Dramaticky zlepšuje život pacientům s Parkinsonovou chorobou díky možnosti opakovaného podávání léku přímo do postižené oblasti.

Roboti na sále nenahrazují chirurga, ale dělají za něj úkony náročné na přesnost a soustředění, které jsou v průběhu operace vyčerpávající. Chirurg se tak může plně soustředit na zákrok. Roboti navíc snižují počet neurochirurgů potřebných na operačním sále.

 

Dle TZ

www.mediakom.cz

www.renishaw.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová