Medicína

Kdy je a kdy není menstruace normální


Kategorie: Aktuality 
25.červen 2020

Menstruace je nedílnou součástí života ženy. U každé ženy ovšem může probíhat odlišně, a tak jsou při stanovování „normální“ menstruace poněkud opatrní i odborníci. To, že ženám občas měsíčky vynechají nebo že při nich pocítí silnější křeče, je docela běžné a může to být např. i stres. Jindy však změny průběhu menstruace mohou signalizovat vážné problémy.

První měsíčky (menarche) u většiny dívek nastávají mezi 12. a 14. rokem života. V současnosti se průměrný věk nástupu menstruace pohybuje okolo 12 let a 6 měsíců. Horní věkovou hranici odborníci obvykle stanovují na 15 let a 6 měsíců. Přestože je každé dívčí tělo jedinečné, pokud do tohoto věku dívka menstruaci nedostane, je vhodné navštívit lékaře a zjistit příčinu zpoždění.

Individuální je věk nástupu první menstruace i samotný její průběh: pravidelnost, délka, intenzita krvácení, doprovodné projevy apod. Přesto však existují určité hranice, podle nichž je posuzována „normálnost“ ženské periody. Menstruace obvykle nastává každých 21 až 35 dní, trvá od dvou do sedmi dnů a průměrně při ní žena ztratí 20 až 80 ml krve. Toto rozpětí je poměrně široké, a tak se při posuzování normálnosti menstruace musí přihlížet především k tomu, co je normální pro danou ženu, případně s ohledem na její situaci –například zda začala či naopak přestala užívat hormonální antikoncepci nebo přešla na její jiný typ či zda nevstupuje do období perimenopauzy, kdy cyklus vlivem hormonálních změn začíná být nepravidelnější.

Nepravidelná menstruace je rozšířeným problémem, se kterým se během svých plodných let potýká téměř každá žena. Vynechání menstruace se odborně nazývá amenorea a je rozlišováno mezi amenoreou primární a sekundární. O primární amenoree se hovoří, pokud dívka nezačne do 15. roku života spontánně menstruovat, například kvůli hormonálním potížím či problémům s vaječníky či dělohou. Jako sekundární amenorea se poté označuje tříměsíční a delší výpadek menstruace u ženy, která předtím pravidelně menstruovala a zároveň není těhotná ani v menopauze. Příčiny sekundární amenorey mohou být různé, obvykle jsou to různé hormonální výkyvy způsobené stresem, náhlým úbytkem či nárůstem váhy, ale také poruchami hypofýzy, štítné žlázy či nadledvinek. Příčinou mohou být polycystická ovaria či nádor na vaječnících. S vynecháváním menstruace se rovněž často potýkají aktivní sportovkyně vlivem nadměrné fyzické zátěže.

Pro posouzení menstruace, je nutno mít přehled o pravidelnosti cyklu a jeho délce, a rovněž o intenzitě krvácení. Lékaři se obvykle shodují, že by při běžné menstruaci žena neměla krvácet déle než sedm dní a neměla by krvácet natolik silně, aby jí vložka či tampon zcela nasákly za méně než tři hodiny. Silné krvácení může značit narušení hormonální rovnováhy, ale také problémy s dělohou, jako jsou například polypy, fibroidy, endometrióza, adenomyóza nebo nádor dělohy. Proto by zejména ženy nad 35 let věku s rizikovými faktory měly zpozornět, pokud je při menstruaci krvácení silnější než obvykle, a bez odkladu se dát vyšetřit. Stejně tak by se při běžné menstruaci neměly v menstruační krvi tvořit větší krevní sraženiny. Obvyklé pak není, aby žena krvácela či takzvaně „špinila“ mimo menstruační dny. Pokud k němu dochází, může to značit řadu potíží od poranění vagíny přes polypy, fibroidy či pohlavní choroby jako chlamydie nebo kapavka až po rakovinu děložního hrdla, dělohy nebo vaječníků.

Menstruační křeče patří mezi jedny z nejběžnějších projevů menstruace. Způsobují je obvykle kontrakce dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Většinou se dostavují den až dva dny před začátkem menstruačního krvácení a trvají dva až čtyři dny. Některé ženy pociťují křeče jen mírné, jiné kvůli nim doslova trpí. Zvýší-li se náhle bolestivost jindy mírných křečí, lze již stav pokládat za abnormalitu.  Bolestivé křeče mohou působit děložní fibroidy, endometrióza, adenomyóza, pánevní zánětlivá nemoc či některé pohlavní nemoci. Častou příčinou ovšem bývá i zvýšený stres.

Jak již bylo řečeno, menstruace je velmi individuální záležitostí, u níž není zcela jednoduché nastavit měřítka, co je normální a co již vybočuje. Ženy by proto měly její projevy pozorně sledovat, a především si vést záznamy o pravidelnosti svého cyklu. Pokud na své menstruaci zpozorují výraznější změny, neměly by se stydět navštívit odborníka. Velmi často jejich hormony se dostaly z rovnováhy. Lékař jim tak buď může předepsat hormonální léčbu, nebo jim doporučit změny v životním stylu, které rozbouřené hormony uklidní. Právě to, jak žijeme, totiž naše hormony často silně ovlivňuje. Začít by se přitom mělo hlavně odbouráním stresu a úpravou stravy. Ta by měla obsahovat hojně čerstvého ovoce bohatého na flavonoidy, hodí se i zvýšit přísun hořčíku. Dodat tělu potřebné prvky mohou i kvalitní doplňky stravy s minerály, vitamíny a fytoestrogeny, které díky své podobnosti s hormony (estrogeny) pomáhají harmonizovat ženskou hormonální soustavu, příznivě působí při křečích a napomáhají srovnávat měsíční krvácení.

TZ podle gynekologa MUDr. P. Turčana

www.vegallpharma.cz

www.lesensky.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová