Medicína

Zrušení záloh OSVČ vyjde minimálně na 8,5 miliardy korun


Kategorie: Aktuality 
25.březen 2020

Osvobození živnostníků od plateb záloh na zdravotní pojištění bude české zdravotnictví stát minimálně 8,5 miliardy korun. O tyto peníze budou výhledově kráceni poskytovatelé zdravotní péče, tedy právě ten sektor, který je nyní pod nejvyšším tlakem a potřebuje podporu.

 

Myšlenka osvobodit živnostníky od povinnosti hradit zálohy na zdravotní pojištění je v aktuální situaci pochopitelná. Její faktické provedení však přenáší zátěž z jednoho zasaženého sektoru ekonomiky (OSVČ) do dalšího, ještě postiženějšího sektoru (zdravotnictví). Ačkoli původně měl výpadek příjmů veřejného zdravotního pojištění kompenzovat stát, aktuální návrh s tím již nepočítá.

Návrh předpokládá osvobození od plateb záloh na půl roku až do výše minimálních záloh. To znamená odpuštění plateb ve výši 14 112 korun pro OSVČ na hlavní činnost, respektive na polovinu ročních záloh pro OSVČ s vedlejší činností. V České republice je zhruba 600 000 OSVČ, kteří mají živnost jako svou hlavní činnost. Jen za ně to znamená snížení příjmů do zdravotnictví o 8,5 miliardy korun. To je zhruba pětina současných rezerv českého zdravotnictví.

Už na konci minulého roku 2019 bylo rozhodnuto, že se ve zdravotnictví rozpustí 10 miliard korun ze stávajících rezerv. Navíc v důsledku propadu ekonomiky přijde zdravotnictví na příjmové straně nejméně o dalších 15 miliard korun. A to ještě nepočítáme možné navýšení výdajů na léčení pacientů, kteří onemocní v rámci pandemie koronaviru.

Celkové rezervy v systému zdravotního pojištění jsou nyní maximálně 44 miliard korun. Navrhovaná opatření povedou k zásadnímu snížení těchto rezerv. Tím dojde ke snížení stability českého zdravotnictví, které aktuálně musí čelit největší výzvě ve svých dějinách.

 

Dle Ing. Štěpána Křečka, MBA, hlavního ekonoma BH Securities a.s.

www.bhs.cz
www.investice.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová