Medicína

Imunitu posílí také grep i houby


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
25.březen 2020

Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně – účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.

Chladné měsíce, kdy lidé tráví většinu dne ve vytopených místnostech, jsou pro přenos virů ideální. Suchý vnitřní vzduch vysušuje sliznice, a ty se tak stávají vhodným prostředím pro množení virů. Jako vhodná prevence poslouží grapefruit.  Extrakt ze semen grepu působí proti stovkám kmenů virů a bakterií. Navíc obsahuje bioflavonoidy, které posilují imunitu a čistí organismus.

Jelikož grepové kapky působí také jako přírodní antibiotikum, pomáhá grep nejen jako prevence virových a bakteriálních infekcí, ale i při jejich léčbě. K vnitřnímu užití se hodí především tinktury, které působí i proti plísním.

Podobně jako grapefruit pomáhá také pečárka neboli žampion. Používá se při problémech s horními cestami dýchacími, ale i průduškami. Nejvíce prospěšných látek se nachází v čerstvých plodnicích, jejich počet však skladováním i konzervací klesá. Nejlépe proto poslouží žampiony ve formě tinktury, jež působí jako přírodní antibiotikum na horní cesty dýchací. Podobnou službu při chřipce a nachlazení prokážou také japonské houbičky šitake s výraznými protivirovými účinky.

Téměř univerzálním pomocníkem je česnek, a to jak setý, ze kterého využíváme cibulku, tak medvědí, který svou sílu nese v listech. Jako pomocník proti šíření infekčních onemocnění se používal již ve starém Egyptě. Například z 560 známých kmenů zlatého stafylokoka jich česnek rovných 500 ničí.

Nejen v kuchyni, ale i v lékárničce poslouží bazalka. Ve formě tinktury, čajové směsi, nebo koupele, nezapře své antibakteriální účinky, přináší úlevu při bolesti a pomáhá s vykašláváním.

Typickým příkladem rostlin, které pomáhají v nemocech a známe je spíše od babiček, je čertův kořen (sibiřský ženšen). Používá se mimo jiné při doléčování infekčních chorob, slabosti a virových onemocněních. Také tato rostlina zvyšuje obranyschopnost organismu.

Jedním z nejlepších antibakteriálních prostředků patří lichořeřišnice. Likviduje v organismu streptokoky, stafylokoky a další druhy bakterií, hlavně v dýchacích a močových cestách. Vynikajícím ochranným prostředkem proti virům jsou dále pupeny vrby zpracované v gemmoterapeutikum.  Pomáhají též při vzniklé viróze a snižují i vysoké teploty.

O účincích černého bezu svědčí známé staré rčení „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Ke zlepšení stavu organismu se odedávna využívalo hned několik částí bezu. Čaj z květů je vynikajícím prostředkem na nemoci z prochladnutí, ničí bakterie a čistí zahleněné průdušky. Plody bezu zlepšují nervové problémy, pupen zase může pomoci s likvidací virů a bakterií.

Zázračné byliny lze samozřejmě najít i mimo české louky. Antivirovými a antibakteriálními účinky se vyznačuje celá řada cizokrajných bylin. Například tradiční čínská medicína využívá Andrographis paniculate, česky měkýn latnatý, který se vyznačuje silným antibakteriálním a antivirovým působením. Vilkakora čili kočičí dráp zase pochází z amazonských pralesů a má celou škálou příznivých účinků na lidský organismus. Jedním z nich je také protivirové a protizánětlivé působení.

K nejvýznamnějším bylinám v tradičním čínském léčitelství potom patří zlatice. Její hlavní léčivé účinky jsou antiseptické a protizánětlivé. Každá tato rostlina působí likvidačně na určitý druh virů, a proto je nejlepší zhotovit směs z těch nejúčinnějších. Dle TZ

www: http://www.nadeje-byliny.eu

Autor: MUDr. Olga Wildová