Medicína

Embargo na vývoz ústenek a nanorespirátorů


Kategorie: Aktuality 
13.únor 2020

Čína vyhlásila embargo na vývoz ústenek a respirátorů s nanovlákny. O tyto pracovní pomůcky je přitom v Evropě enormní zájem, protože poskytují nejúčinnější ochranu proti nákaze a dokážou zastavit i viry. Pro evropský trh tak nyní výrobci a dodavatelé hledají nové výrobní kapacity.  Český prodejce respirátorů a přední dodavatel těchto pomůcek na trh, společnost Ardon Safety, například sjednává výrobu v Indii. Kromě toho spolupracuje s firmou Respilon, která v Izraeli vyvíjí nový typ respirátoru s obsahem oxidu mědi, který je schopný viry nejen v membráně zachytit, ale i zahubit.

Kvůli embargu na vývoz respirátorů z Číny hrozí Evropě výpadek dodávek. Společnost Ardon Safety uvádí, že respirátory a ústenky s nanovlákny z Číny, které se do Evropy dostaly ještě před vyhlášením vývozního embarga, v krátké době dojdou: „V přístavu v Hamburku je poslední kontejner s přibližně 250 tisíci kusy nanorespirátorů dovezených z Číny. V současné době je ze 75 procent vyprodaný,“ upozorňuje Martin Netopil, specialista na biologická a chemická rizika v průmyslových provozech.

Respirátory z Číny tvořily převážnou část zásob v ČR. V současné době se firmě Respilion, podařilo najít výrobní kapacity v Izraeli, kde by výroba měla začít za několik týdnů. Zároveň se tam rozbíhá výroba ústenek a respirátorů s obsahem oxidů mědi. Tyto ochranné pomůcky by měly umět viry nejen zachytit, ale přímo je i zahubit.

Kvůli riziku rozšíření nákazy koronavirem do České republiky zájem o ústenky a respirátory s nanovlákny enormně vzrostl i v jednotlivých provozech. Za jedinou hodinu do Ardon Safety dorazily stovky objednávek a poptávka po respirátorech na bázi nanovláken se celkově zvýšila o 600 procent.  Největší zájem je evidován od velkých internetových prodejců, kteří se snažili vykrýt poptávku svých vlastních zákazníků, tedy běžných spotřebitelů. Rostoucí zájem o respirátory a nano-respirátory ale jsou také u průmyslových firem, kde poptávka stoupla o 150 %. Dle TZ

www.botticelli.cz

www.ardonsafety.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová