Medicína

Pocení v zimě


Kategorie: Aktuality 
16.leden 2020

Ačkoliv je pocení přirozený jev, kterým se tělo ochlazuje i zbavuje některých látek, ve společnosti se při nadměrném pocení nikdo necítí dobře. Ať už kvůli viditelným skvrnám na oblečení, nepříjemnému odéru, nebo vlhké kůži na rukou nebo obličeji. Léto je dávno pryč, ale přesto se se objevují vlhké ruce, propocené košile nebo halenky.

Rychlým řešením jsou pro mnoho lidí deodoranty či antiperspiranty. Ne každý ale má rád průmyslově vyráběné kosmetické přípravky. Naštěstí existují přírodní pomocníci. V poslední době stoupá obliba přírodních prostředků proti pocení, například výluh z lopuchu ve spreji.

Jak je u řady jiných obtíží, i pocení je nejlepší řešit preventivně. Pomůže vynechat kávu, kouření, alkohol, ale též ostrá, smažená a příliš tučná jídla. Samozřejmostí je pravidelná hygiena, při níž je ovšem potřeba dbát rovněž na dobré osušení – ve vlhkých záhybech kůže se mohou vytvořit nepříjemné infekce a plísně. Lidé trpící nadměrným pocením by také měli používat prodyšné textilní materiály a čisté svršky na převlečení mít pro jistotu přichystány i v práci nebo v aktovce či kabelce.

Problém s pocením je nutno řešit zároveň vnitřně. U žen bývá tento problém často způsoben úbytkem hormonů v klimakteriu. V tomto případě můžeme jejich množství doplnit některou z bylin s hormonálním působením, a to ptačím jeřábem, maliníkem či kontryhelem. Mužům pomůže kotvičník nebo dub. Pocení může mít také příčinu v oslabené činnosti jater, která se zároveň projeví únavou. Tady z přírody pomohou ostropestřec, jalovec, popřípadě schizandra.

Proti pocení pomáhá rovněž psychická pohoda. Je dobré se vyhnout zbytečnému stresu, dokončování pracovních restů na poslední chvíli i strachování se ohledně věcí, které nelze ovlivnit. Dle TZ

www.byliny-nadeje.cz

www.nadeje-byliny.eu

Autor: MUDr. Olga Wildová