Medicína

Pojišťovny brýle již nehradí!


Kategorie: Aktuality 
03.leden 2020

V roce 2019 v létě skončily příspěvky na brýle od pojišťoven pro pacienty starší 14 let. Pojišťovny hradily sice jen nejlevnější dioptrická skla a brýlové obruby, ale v případě používání brýlí sporadicky i to byla vítaná pomůcka.

Odborníci se nyní obávají, že konec příspěvků na brýle způsobí mimo jiné i pokles pravidelných kontrol. Pro získání příspěvku bylo nutné navštívit očního lékaře, který poukaz platný na měsíc vystavil. Lidé teď zřejmě častěji zamíří pro brýle přímo do optiky. “Vynechávání pravidelných prohlídek v očních ordinacích může být velmi nebezpečné. Například zelený zákal se začíná objevovat u stále mladších lidí. Glaukom probíhá častokrát zcela bez příznaků a nemusí být tak včas odhalen, v krajních případech může skončit i slepotou,” varuje primářka pražské DuoVize. Na bezplatnou preventivní prohlídku u očního lékaře má právo i nadále každý.   

Dle ministerstva zdravotnictví zrušením příspěvků pojišťovny ušetří několik set milionů korun. Není se čemu divit, brýle u nás používá více než polovina obyvatelstva. U pacientů se silnějšími dioptriemi nebo s různými typy očních vad příspěvek v minulosti činil i několik stovek korun. Do konce července 2019 měli dospělí nárok na úhradu kompletních brýlí z veřejného zdravotního pojištění jednou za tři roky, pokud se jim oční vada neměnila. Optiky, které měly smlouvu se zdravotní pojišťovnou musely mít dostupné i základní brýlové obruby bez doplatku.  Takže i na finačně nákladnější obroučky pojišťovna přispěla alespoň 150 Kč a zcela uhradila obyčejné skleněné čočky.

„Uspořenou částku je rozumnější investovat do úhrad jiných zdravotnických prostředků pro pacienty s větším zdravotním problémem,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Jedná se podle ní například o dětské pacienty, kterým je nově hrazeno třeba oboustranné sluchadlo místo jednoho, nebo senzor na kontinuální měření glykemie. Tyto zdravotní pomůcky jsou ovšem dražší, a tak pojišťovny zaplatí podstatně více. A vlastně neušetří vůbec nic. Předpokládaný letošní nárůst výdajů je podle ministerstva zdravotnictví o 700 milionů korun větší než loni.

Cenová škála brýlí je opravdu široká a každému brýle vydrží jinak dlouho. Průměrná životnost brýlí je okolo jednoho roku. Nejnižší cena obrub se pohybuje okolo 600 Kč, u skel je to necelých 700 korun. Celkově tedy roční nošení brýlí vyjde orientačně na 1 300 Kč. Ale to pouze v případě, že stačí obyčejné brýlové obruby a nejzákladnější skla. Pokud často řídíte nebo brýle potřebujete pro práci na počítači, je lepší na dioptrických sklech nešetřit a připlatit si alespoň za antireflexní vrstvu, nebo za brýle s filtrem modrého světla. Antireflexní brýlové čočky se v případě více dioptrii pohybují okolo 1300 Kč a více. To vše samozřejmě zvyšuje cenu brýlí a náklady na ně. Brýle s antireflexními skly vyjdou minimálně na 1900 Kč. V případě, že se budou brýle pořizovat každý rok, celková částka za dvacet let bude zhruba 40.000 korun.

Při těchto cenách je otázka, zda se vlastně vyplatí brýle nosit. Vysoce kvalitní laserová refrakční operace včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za 40.000 korun za obě oči. Což je stejná částka za nakupování brýlí, s tím rozdílem, že investované peníze znamenají celoživotně oči bez dioptrických vad. Například při laserové operaci pracoviště Duovize nepoužívá skalpely, ani šití. Zákrok je ambulantní, pacient stráví na operačním sále asi dvacet minut a prakticky hned se vrací do normálního života. Když se počáteční velké vstupní náklady rozloží do deseti let, jde měsíčně zhruba o 333 Kč. Při přepočítání na dvacet let vychází náklady na operaci na 5,48 Kč za den. Nyní Oční kliniky DuoVize a NeoVize nabízí i možnost operaci splácet, takže není nutno se obávat, zda si budete moci operaci dovolit.  Dle TZ

www.guideline.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová