Medicína

Dítě je chodící biologická bombička


Kategorie: Aktuality 
03.prosinec 2019

Imunitní systém dětí se od imunity dospělého liší. Dětská imunita je nevyzrálá, proto jsou děti častěji nemocné. Proděláváním nemocí se jejich obranyschopnost zvyšuje. Velké boje musí imunitní systém dítěte svádět při nástupu dítěte do školky, obzvláště, pokud se tak stane před jeho třetími narozeninami. O běžných nachlazeních v prvním roce školky a o posilování imunity hovoří zkušený dětský lékař MUDr. Richard Rýznar.

 

První věta každé učebnice pediatrie zní: dítě není zmenšenina dospělého člověka. Tato poučka samozřejmě platí i pro imunitu dětí, obzvláště pak předškoláků. Zatímco školáci a teenageři již mají obranyschopnost srovnatelnou s dospělými – případně dokonce ještě výkonnější, imunita malých dětí do pěti let je nezralá. V praxi to znamená, že se batolata a mladší předškoláci mnohem častěji než dospělí potýkají s infekcemi, jejichž průběh je navíc závažnější a projevy výraznější.

Nejmladší kojenci jsou chráněni lépe, protože v jejich organismu kolují protilátky získané od matky v děloze a částečně také při kojení. Jak ale dítě roste, tato „zásoba“ mizí a dětský organismus si své protilátky musí začít tvořit sám. Dětská imunita je slabší než dospělého. Na druhou stranu se však často u menších dětí objevují  přehnané reakce imunitního systému na látky v potravě a okolí -alergeny. (Dítě se takzvaně „osype“ po všem možném.) Nejvíce trápí vyrážky po podání antibiotik, které většinou nepředstavují přecitlivělost na dané antibiotikum, ale právě spíš příliš hysterickou reakci nezkušené imunity.

S nástupem dítěte do školky čeká na jeho imunitní systém velká zátěž. Proto také pediatři zrovna nadšeně nevítali úsilí politiků ustanovit „právo na školku“ všem dětem už od dvou let. V kolektivu dětí, zvláště pokud jde o větší skupiny, kolují stovky různých druhů virů, desítky bakterií, mykoplasmat, kvasinek a parazitů.

Na každé setkání s novým patogenem reaguje imunita dítěte standardním způsobem: dostaví se horečka, zvýší se prokrvení sliznic a sekrece hlenu - dítě onemocní. Je dobré myslet na to, že po odeznění nemoci by vždy měla následovat optimálně až trojnásobná doba rekonvalescence, aby se imunita po „boji“ posílila. Dnes bohužel nepřekonatelný požadavek. Rodič musí do práce, a tak je dítě většinou dalšímu náporu infekce znovu vystaveno v době, kdy jeho imunita je dosud oslabena. Tento bludný kruh se v prvním roce či dvou ve školce neustále opakuje. Výsledkem jsou přeplněné čekárny dětských lékařů a pohotovostí, nervózní rodiče a naštvaní zaměstnavatelé.

Vzhledem k nevyzrálé imunitě jsou děti (v nadsázce) chodící biologické bombičky. Ve školce se dítko nakazí patogenem, ten se v něm úspěšně první hodiny namnoží a dítě jej nevědomky v kolektivu předá dál. Kýchnutím, dotekem, přes hračky či lahvičku s pitím. První rok v kolektivu je vlastně „kontinuální nemoc přerušená krátkým obdobím zdraví“. Pokud je dítě dáno do kolektivu před třetím rokem věku, je nutno počítat s častou absencí rodiče – nejvíce matek v práci. Pozdější nástup do školky znamená zralejší imunitu, díky čemuž se dítě potkává s nemocemi postupně a šetrněji. Bohužel, rodiče většinou tento fakt neradi respektují.

Rodiče, kteří si neuvědomí, jak velkou zátěž imunita dítěte po nástupu do školky prožívá, též často podléhají panice, že s obranyschopností jejich dítka není vše v pořádku. V takových případech je důležité vědět, že 5 až 8 akutních infekcí, tedy běžných nachlazení, za první rok strávený v kolektivu jejich vrstevníků, je u dětí možné považovat za normu a o selhání imunity nejde.

Závažné defekty imunity jsou naštěstí velmi vzácné a projevují se těžším průběhem nemoci (takzvaně netypickými infekcemi).  Ovšem také není správné se smířit s tím, že dítě bude neustále nemocné.

Rodiče by měli aktivně o imunitu svého dítěte pečovat a posilovat ji. Základem pro dobrou obranyschopnost je dostatek spánku, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, kvalitní relaxace, která děti ochrání před stresem, a rovněž vyvážená strava. Velkou pomoc nezralé imunitě v boji proti infekcím představuje například podávání vhodných přírodních látek – vitamínů, imunoglukanů a stopových prvků. Ty je dobré dětem dopřát nejen ve stravě, ale i v kvalitních doplňcích stravy. Oblíbený je např.sirup, který obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů sloužících k zásobování imunitního systému, biologicky aktivní vitamíny z čistě přírodních zdrojů, antioxidanty a další minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity. Dětem jej lze podávat již od 3 let.

Komentář MUDr. Richarda Rýznara, praktického lékaře pro děti a dorost s více než 30 letou praxí, který v současné době provozuje soukromou dětskou praxi s přibližně 1400 pacienty. Jako odborník spolupracuje se společností Vegall Pharma - výrobcem kvalitních doplňků stravy pro posílení imunity.  Dle TZ

www.lesensky.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová