Medicína

Jednorázový oděv pro bezpečnost operačních sálů


Kategorie: Aktuality 
29.listopad 2019

Skupina HARTMANN letos 2019 uvedla na český trh nový druh jednorázového operačního oděvu, vyrobený z netkané textilie, jako alternativu k bavlněnému oblečení pro opakované použití. Nové jednorázové oděvy Foliodress suit Comfort si od letošního července mohli vyzkoušet pracovníci z téměř dvou desítek nemocnic při každodenních výkonech. Zpětná vazba od více než 200 zdravotníků říká, že až 60 procent dotazovaných by okamžitě vyměnilo standardní operační oděv, zpravidla pratelný, za komfortní řadu jednorázového oděvu.  Polovinu respondentů tvořily zdravotní sestry, čtvrtinu tvořili operatéři či asistující operatéři a zbylou část zdravotníci zajišťující anestezii a sanitáři. Operační oblečení na jedno použití začíná být stejným standardem jako jednorázové roušky.

„Jednorázové oděvy vyhovují přísnému hygienickému režimu, který u nás na pracovišti dodržujeme, abychom předešli šíření nozokomiálních infekcí. Jednorázové oblečení  se setkalo s pozitivním hodnocením na několika úrovních. Ocenili jsme zejména kvalitu materiálu a příjemný kontakt s pokožkou, dále  praktičnost balení a termoregulační schopnost v klimatizovaných prostorách. Používání tohoto oblečení navíc zajišťuje vyšší bezpečí pro pacienty i zdravotnický personál. To je pro nás při výběru správného oblečení rozhodující,“ řekla vrchní sestra Nemocnice Jihlava Mgr. Magdalena Vojtěchová, MBA.

Přibližně jeden z patnácti hospitalizovaných pacientů se nakazí infekcí spojenou se zdravotní péčí (HAI). V Evropě jde každoročně o 4 miliony pacientů a jejich léčba stojí 7 milionů eur. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je nedostatečná hygiena rukou, ale zdrojem infekce může být i nekvalitní ochranný oděv zdravotníků.

Z průzkumu společnosti vyplynulo, že téměř dvě třetiny personálu na operačních sálech mění operační oblečení jednou až dvakrát za směnu. Opakovaně použitelné oděvy vyrobené obvykle ze směsi bavlny přitom uvolňují výrazně více prachových částic než je tomu u jednorázových z netkané textilie.

Jednorázového oblečení proto významně přispívá ke snižování rizika přenosu infekčních agens a nozokomiálních nákaz. Tím klesá míra výskytu pooperačních komplikací jako je kontaminace operační rány. Prémiová řada HARTMANN navíc poskytuje vyšší termofyziologický komfort, který ohodnotil nezávislý německý institut vysokou známkou 1,7 z 6 (hodnoceno na stupnici velmi dobré až nedostatečné).

Nová prémiová řada operačního oblečení Foliodress suit Comfort je balena do jednoduchých papírových boxů, aby byla příprava na sál snadnější a rychlejší. Takové řešení ulehčí logistiku a provoz operačních sálů neohrozí ani havarijní situace jako je třeba náhlý výpadek prádelny. Praktičnost ocení nejen zdravotní sestry zajišťující bezproblémový provoz operačních sálů, ale i management nemocnic. Nespornou výhodou používání jednorázových oděvů je totiž transparentnost nákladů. Dle TZ

www.hartmann.cz

www.hohenstein.com

Autor: MUDr. Olga Wildová