Medicína

Biologický limit mateřství


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
15.listopad 2019

Halle Berry, Janet Jackson nebo Brigitte Nielsen– celebrity inspirující ženy po celém světě nejen v módních trendech, ale někdy i v pozdním zakládání rodiny. Herečka Bridgitte Nielsen známá z filmů Rocky nebo Policajt z Beverly Hills porodila dceru až v 56 letech. Janet Jackson v 50 a Halle Berry ve 47 letech. Lékaři však varují – medicína dokáže zázraky, ale je důležité znát své nejen biologické hranice!. V Česku může žena podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech.

Podle názoru MUDr. Štěpána Machače z kliniky Reprofit je biologický limit mateřství mezi 45 a 46 lety. Hranici asistované reprodukce by proto určitě neposouval. Má ale smysl posunout věk, u kterého proplácí umělé oplodnění pojišťovna. Průměrný věk prvorodiček se v České republice přehoupl přes 30 let. Zvyšuje se i věk těch, kteří vyhledají specialisty na umělé oplodnění. V klinice Reprofit se oproti loňsku zvýšil o téměř jeden rok na 37 let. Počet dětí, které se v Česku rodí, naopak klesá.

 

Společenský trend je rodičovství odkládat a dětí se rodí málo. Později rodí nejen ženy, které mají problém s početím a podstupují umělé oplodnění, ale i ty, které otěhotní přirozeně. Proto by se měla změnit vyhláška, jež umožňuje umělé oplodnění proplácet. Dříve pojišťovny hradily IVF ženám do 40 let. Nyní jen do věku 39 let. Odborníci proto usilují, aby se hranice posunula zpět na 40 let.

Nelze ignorovat společenský trend, lidé chtějí děti v pozdějším věku. Ženy mezi 39 a 40 lety se pokoušejí otěhotnět. Léčba je v tomto věku relativně úspěšná. U žen starších 40 let už vidíme znatelný pokles úspěšnosti. Hranice by se proto nemusela posouvat. Ten jeden rok by ale řadě žen pomohl.

Žena kolem 40 let je na vrcholu života. Zpravidla ví, co chce, a je na dítě připravená jak emočně, tak materiálně. Rozhodně nejde o žádnou babičku. Je nutno si uvědomit, že se prodlužuje i kvalita života a ženy se dožívají téměř běžně 80 le. Biologický limit mateřství je podle odborníků mezi 45. a 46. rokem, plodnost však s věkem prudce klesá. Podle zahraničních studií je jedna léčba asistované reprodukce úspěšná pouze u 10 % žen starších 42 let.

Rodičovství se odkládá z nejrůznějších důvodů. Ať už kvůli kariéře, studiu, cestování nebo hledání vhodného partnera. Podle MUDr. Machače reprodukční kliniky často vyhledávají ženy, které již děti mají, ale s novým partnerem chtějí založit druhou rodinu. Rozhodně by netvrdil, že děti starších rodičů trpí. Naopak, děti mladých rozvedených párů a matek samoživitelek mohou strádat a často je vychovávají skutečně jejich babičky.

Páry často vyhledávají reprodukční kliniky opakovaně a chtějí více potomků. Úhrada pokusů o umělé oplodnění se ale ženám sčítá. Na všechny děti proto mají pouze čtyři pokusy. Další si musí již zcela hradit. To, že pojišťovna proplácí pouze čtyři pokusy u jednoho dítěte, je v pořádku. Šance otěhotnět po třech až čtyřech cyklech totiž rapidně klesá. Pokusy se však sčítají, i když se žena snaží o další potomky. Nemáme v Česku tolik dětí, abychom si mohli dovolit budoucí maminky odrazovat od dalších potomků, proto by se tato situace měla pečlivě posoudit a určitě vzít v úvahu!  Dle TZ

 

www.mavepr.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová