Medicína

Záchrana života hlavním tématem kongresu EUSEM v Praze


Kategorie: Aktuality 
06.listopad 2019

Praha v polovině října 2019 přivítala 2 500 odborníků ze 79 zemí světa, kteří se zúčastnili 13. kongresu Evropské společnosti urgentní medicíny (European Society for Emergency Medicine, EUSEM). Kongres se konal v Kongresovém centru Praha.

Početné delegace dorazily do Prahy ze Spojených států amerických a Velké Británie, kde má urgentní medicína více než padesátiletou tradici. Českých účastníků dorazilo na kongres 140, což zařadilo Českou republiku mezi čtveřici zemí s nejvyšší účastí. Lékaři i záchranáři měli možnost vyslechnout přednášky více než 200 předních expertů na témata týkající se urgentních stavů pacientů, aktuálních doporučení, diagnostických metod i kariéry v oboru urgentní medicíny. Zzahrnuje především systém zdravotnické záchranné služby, urgentní příjem v nemocničních zařízeních a také systém připravenosti na mimořádné události jako jsou například povodně či teroristické útoky.

Kongres, konaný pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, probíhal v šesti paralelních blocích. Před jeho oficiálním zahájením, kterého se ujal první náměstek ministra zdravotnictví profesor MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., měli účastníci možnost absolvovat některý z celkem 12 workshopů. Ty se týkaly medicínských i manažerských témat a obsahovaly například přípravný kurz k evropské oborové zkoušce, workshopy zaměřené na analgosedaci, závažné i nezávažné úrazy, pediatrii, geriatrii či ultrazvukové vyšetření.

Mezi nejoceňovanější přednášky kongresu patřily takzvané keynotes a hot topics prezentované profesorkou Maaret Castrén (Finsko) na téma resuscitace, doktorem Gregorym L. Henrym (USA) o tom, jak být dobrým lídrem, Jimem Ducharmem (Kanada) o globální urgentní medicíně či Susan Mason (UK) na téma organizace a přeplněnosti urgentních příjmů. Pozitivní ohlas měl ranní běh na Vyšehradě, který se konal v historii kongresů EUSEM poprvé, stejně jako výstava uměleckých fotografií profesora Jindřicha Štreita z prostředí urgentních příjmů.

Evropská společnost urgentní medicíny zároveň v Praze oslavila 25. výročí svého založení, u kterého v roce 1994 stáli i dva čeští lékaři – MUDr. Pavol Getlík a MUDr. Roman Gřegoř, MBA. Součástí kongresu byla i jednodenní konference probíhající v českém jazyce, které se zúčastnilo na 250 delegátů. Právě z této konference se vracela i trojice zlínských záchranářů, kteří byli dílem náhody jako jedni z prvních přítomni hromadné automobilové havárii na dálnici D1, při níž zachránili několik životů. Další dva lékaři, účastnící se konference, později na Vyšehradě zachránili život 19letému mladíkovi s průstřelem hrudníku.

Urgentní medicína je v mnoha ohledech nenahraditelná. Podle dostupných statistik vyjížděly jen v loňském roce vozy zdravotnických záchranných služeb v České republice k více než milionu pacientů, tedy téměř ke každému desátému občanovi. Přivedení kongresu urgentní medicíny do Prahy umožnilo českým lékařům a zdravotnickým odborníkům prohloubit jejich znalosti a sdílet nejnovější poznatky z tohoto oboru s kolegy ze zahraničí.

Prague Convention Bureau (PCB) je neziskovou společností, která byla založena v roce 2008. Organizace působí jako oficiální reprezentant Prahy v oblasti kongresového průmyslu s cílem propagovat hlavní město jako jednu z předních evropských kongresových destinací.

Evropská společnost urgentní medicíny (The European Society for Emergency Medicine – EuSEM) je neziskovou vědeckou společností, jejímž cílem je prezentovat a podporovat koncept a filozofii urgentní medicíny napříč Evropou. Společnost byla založena v roce 1994 jakožto sdružení jednotlivých expertů v oboru urgentní medicíny. Od roku 2005 je součástí společnosti i Federace, která aktuálně sdružuje 30 evropských národních společností urgentní medicíny. Dle TZ

www.pragueconvention.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová