Medicína

Praktici budou řešit nové výkony i e-neschopenku


Kategorie: Aktuality 
06.listopad 2019

Včasný záchyt demence, péče o pacienty s rizikem cukrovky, testy pro rychlé odhalení plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy jsou nové výkony, které od nového roku mohou provádět praktičtí lékaři. Doposud se těmito činnostmi zabývali jen specialisté. O novinkách bude diskutovat více než tisíc praktických lékařů na XXXVIII. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která začíná ve středu 6. listopadu 2019 v Kongresovém centru Zlín.

„S rozšířením pravomocí praktických lékařů počítá reforma primární péče. Cílem je, aby praktik pomohl pacientovi s co největším množstvím problémů. Pro pacienty je to komfortnější, protože ušetří čas i peníze za dojíždění, uleví se specialistům, kteří budou mít více času na komplikovanější pacienty, a zkrátí se tím i čekací lhůty na specializovaná vyšetření,“ upozorňuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.

Podle vyjádření MUDr. Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů, se budou praktici starat o pacienty s prediabetem, stavem, který předchází cukrovce 2. typu. Pokud se včas zachytí a s pacientem budou intenzivně pracovat, lze nástup diabetu oddálit, nebo úplně odvrátit. Diabetem trpí v tuzemsku už milion lidí a číslo každoročně roste. Na léčbu této nemoci a komplikací, které s sebou nese, míří až 15 % nákladů českého zdravotnictví.

Další novinkou budou například testy na odhalení hluboké žilní trombózy, plicní embolie, akutního srdečního selhání či včasný záchyt demence. Dle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) žije v Česku asi 102 tisíc lidí s demencí, 62 tisíc z nich má Alzheimerovu nemoc. Skutečný počet pacientů je však podle odborníků mnohem vyšší, protože ve většině případů pacient přichází až v pokročilé fázi, kdy už léčba nezabírá. Vyšetření budou praktičtí lékaři provádět všem lidem starším 65 let.

Praktici upozorní na přetrvávající omezení předpisů léků. Ze slíbených 60 léků zatím Státní ústav pro kontrolu léčiv uvolnil pro předepisování v ordinaci praktického lékaře pouhých 10 %. Zbytek zůstává výhradně v rukou specialistů a týká se to bohužel i léků na demenci.

S podobou elektronické neschopenky, kterou budou muset praktičtí lékaři od 1. ledna 2020 povinně používat, zásadně nesouhlasí. Místo očekávané úspory času naopak e-neschopenka lékařům práci přidělá. Po zadání do systému se bude muset nadále část neschopenky tisknout, a dokonce některé rubriky i vypisovat ručně. Plánovaná podoba tak zásadně nesplňuje základní myšlenku elektronizace zdravotnictví – snížit administrativní zátěž a náklady. Lékařům také vadí to, že dva měsíce před spuštěním e-neschopenek není jasné, kdo bude vedení pracovní neschopnosti platit.

Budou požadovat, aby jim práci proplácelo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), stejně jako je tomu u ostatních administrativních činností, které MPSV lékařům ukládá. Ze strany MPSV se žádného vstřícného kroku zatím nedočkali. Resort MPSV na jedné straně práci neplatí, ale lékaře může za chyby pokutovat.

Dalšími tématy tradičního sjezdu praktických lékařů bude například venkovské lékařství, péče o pacienty se syndromem dráždivého tračníku nebo léčba deprese. Konference začíná v Kongresovém centru Zlín ve středu 6. 11. a končí v sobotu 9. 11. Dle TZ

 

www.svl.cz.

www.mavepr.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová