Medicína

Milion klientů VZP trápí vysoký tlak


Kategorie: Aktuality 
13.srpen 2019

Problémy s vysokým krevním tlakem mělo v roce 2018 více než 1,1 milionu klientů VZP. Náklady na jejich léčbu přesáhly 2,8 miliardy korun. Lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, je ale podle odborníků z České společnosti pro hypertenzi ve skutečnosti ještě asi o 25 % více, jen o tom bohužel sami nevědí. Vysoké letní teploty i jejich náhlé výkyvy můžou přitom hypertonikům způsobit závažné zdravotní problémy.

Vysoký krevní tlak je celoživotní onemocnění, které nelze vyléčit, ale lze je mít pod kontrolou. Některé příčiny nemůže člověk ovlivnit – například dědičnost či věk. Pak ale existují i rizikové faktory, které lze eliminovat: kouření, obezita, stres, konzumace nezdravých jídel či alkoholu, nedostatek pohybu atd. Pokud odstranění rizikových faktorů nepomůže, naordinují lékaři vhodné léky.

Důležité je, aby pacient o tom, že má vysoký tlak, věděl. Samotná hypertenze totiž nebolí, ale bez léčby může způsobit řadu fatálních onemocnění, jako je například mozková mrtvice, infarkt, srdeční selhání, poškození funkce ledvin až jejich selhání, demence a další. To vše zásadně ohrožuje život a zdraví nemocných, omezuje je to v běžném životě a v neposlední řadě to také znamená další mnohamiliardové náklady za lékařskou péči.

Pro odhalení vysokého tlaku a případné včasné zahájení léčby mají zásadní význam preventivní prohlídky u praktického lékaře. Jejich součástí je právě i měření tlaku.

VZP navíc podporuje své klienty, kteří se starají o své zdraví, a pomáhá jim předcházet rizikovým faktorům hypertenze. Dospělým přispívá na odvykání kouření až 2 500 korun, všem pojištěncům nabízí příspěvky na pohybové aktivity.

Lidé s vysokým krevním tlakem by měli být mimořádně opatrní v letních vedrech. Horké počasí i jeho náhlé výkyvy do chladnějších dnů představuje pro každý lidský organismus zátěž. Nemocní s rizikovými faktory srdečně cévních onemocnění, jako je například právě vysoký tlak, cukrovka, obezita atd., se s ní vyrovnávají obtížněji než zdraví jedinci a může u nich snáze vést k vážným zdravotním problémům. Dle TZ

www.vzp.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová